Oni koji su je rušili sada je poslije toliko godina(valjda da se zaboravi) renoviraju.Apsurdno ali...
(Ne)finansiranje sportista: Svjetskom prvaku knjiga i 200 KM
Nefinansiranje sportista, uvijek aktuelna tema. Vrhunski rezultati uz minimalnu podršku i bez adekvatne infrastrukture. Nepostojeći bazen u Mostaru, nefunkcionalna bob staza i skakaonica u olimpijskom gradu, bez podrške za renomirane sportiste, a opet konkurentni. Do kada ćemo slušati izgovore, a kada ćemo vidjeti napredak u bh. sportu?
Perspektivna dvadesetdvogodišnja skijašica, Esma Alić, na svom debitantskom nastupu na zimskim Olimpijskim igrama 2022. u Pekingu, ostvarila je 45 mjesto. U novom olimpijskom ciklusu i sezoni priprema, Esma je otvorila transakcijski račun, kako bi joj građani pomogli sa finansiranjem, zbog izostanka podrške države. Vrijedi napomenuti da jedne skijaške pripreme koštaju između 80 i 100 hiljada konvertibilnih maraka.
“Najveći problem zbog čega se to dešava je zato što naša država nema sistemsko finansiranje sporta. Zbog toga sam ja odlučila otvoriti taj transakcijski račun i postaviti ga na svoje društvene mreže, s obzirom da nisam dobila dovoljnu podršku od naših državnih institucija i općenito institucija koje sa bave tim˝, kazala je Esma Alić, skijašica.
Goran Đekić, bivši prvak svijeta i viceprvak Evrope u karateu, sada predsjednik karate kluba, za svoje uspjehe tada je dobio 200 KM i knjigu. Goran Đekić je i dalje najuspješniji takmičar u svojoj kategoriji, te dijeli prvo mjesto na All time ranking listi svoje kategorije.
“Knjigu sam dobio kad sam bio viceprvak Evrope. Ja sam bio viceprvak Evrope do 21 godine, a kad sam bio prvak svijeta, onda sam dobio i 200 KM od načelnika opštine˝, izjavio je Goran Đekić, bivši svjetski prvak u karateu.
A Goran je stava da treba finansirati sportiste koji već imaju ostvarene vrhunske rezultate iza sebe.
“Ako pričamo o razvojnom sportu, onda nije potrebno finansirati sportiste nego klubove, odnosno ta udruženja koja se bave razvojnim sportom, a što se tiče sportista, treba finansirati one koji su afirmirani˝, rekao je Goran Đekić, bivši svjetski prvak u karateu.
Bosna i Hercegovina i dalje nema olimpijsku medalju od svoje nezavisnosti. Dvije džudistkinje, Aleksandra Samardžić i Larisa Cerić, su predstavljale Bosnu i Hercegovinu na ljetnim Olimpijskim igrama u Parizu. Uprkos njihovom angažmanu i prethodnim rezultatima, sve je ostalo samo na obećanjima, da će se nešto riješiti nakon ostvarivanja norme.
˝To je bio slučaj i pred ove olimpijske igre. Aleksandra Samardžić i Larisa Cerić su ostvarile olimpijske norme, a u periodu januar tekuće godine, pa do odlaska na OI, pa uključujući i sam odlazak na olimpijadu, mi od nijedne institucije nismo podržani, što je jako poražavajuće˝, istakao je Branislav Crnogorac, predsjednik Judo saveza FBiH.
Sportisti ne bi trebali misliti ni o čemu osim o svom nastupu i pripremi za nastup, smatra Ognjen Dujković. No, u BiH je situacija nešto drugačija.
˝Potpuno je logično i normalno da se sportisti nagrade za nešto što su ostvarili. Ono što nije normalno je da sami sebi pokušaju finansirati put do ostvarivanja takvog rezultata. Ono što se treba promijeniti i ono što treba da postane normalno jeste da sportisti razmišljaju o sportu˝, izjavio je Ognjen Dujković, sportski novinar BHT1.
Napominjemo, kontaktirali smo i nadležna ministarstva, no ostali smo uskraćeni za odgovor.
(TIP/Izvor: bhrt.ba)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.