Oni koji su je rušili sada je poslije toliko godina(valjda da se zaboravi) renoviraju.Apsurdno ali...
Otvaranje Roditeljske kuće u Tuzli obilježilo 2024. godinu
Iako je kamen temeljac za Roditeljsku kuću za djecu oboljelu od raka u Tuzli položen sredinom 2021. godine, zvanično je otvorena u aprilu 2024. godine. Ona roditeljima i djeci oboljeloj od najtežih bolesti pruža utočište dok su na bolničkom liječenju, budući da se nalazi u krugu UKC-a Tuzla. U Roditeljskoj kući u Tuzli može se smjestiti do pet porodica, gdje, osim smještaja roditelja, djeca oboljela od malignih bolesti, pored bolničke imaju, i svaki drugi vid pomoći.
Glavni donator sredstava za izgradnju Roditeljske kuće u Tuzli je Država Kuvajt, koja je osigurala više od miliona maraka, a radovi su privedeni kraju zahvaljujući donacijama Islamske zajednice, te Vlada Federacije i Tuzlanskog kantona
Borba s malignim oboljenima je veoma teška, a posebno kada se u toj borbi nalaze djeca čiji život tek počinje. Godinama su oboljeli tokom pauza između terapija provodili vrijeme u bolničkim sobama, ali otvorenjem Roditeljske kuće u Tuzli je sve postalo malo lakše. Jedan od malih heroja koji se liječio u UKC-u Tuzla, gdje sa njim boravila i njegova majka, jeste Mak Baluković. Boravak u Roditeljkoj kući ovom mališanu i njegovoj majci Almi predstvljao je olakšicu. Makovo liječenje je uspješno završeno krajem 2024. godine, a u Roditeljskoj kući je sa majkom boravio sedam mjeseci.
U 2024. godini dijagnostikovano je sedam novih slučajeva malignih oboljenja kod djece u UKC-u Tuzla. Načelnica Klinike za dječije bolesti UKC-a Tuzla Lejla Osmančević napominje da su akutne limfatičke leukemije i hemoblastoze maligne bolesti koje se, zahvaljujući dobroj terapiji i dobrom tretmanu, liječe u procentu 95 do 97 posto.
Također, jedan od stubova uspješnog liječenja djece oboljele od malignih bolesti je psihosocijalna podrška koju Udruženje Srce za djecu provodi više od 20 godina.
„Ono što je važno jeste da se mi u svom radu fokusiramo na sve one psihofizičke, emocionalne i socijalne potrebe i trudimo se da nikad ne zaboravimo da iza tih potreba ima jedno malo dijete, mladu osobu, koja treba mnogo strpljenja, pažnje, prijateljstva“, objašnjava psihoterapeutkinje Sabina Duman.
Nosilac cjelokupnih aktivnosti u izgradnji i funkcionisanju Roditeljske kuće u Tuzli, kao i u Sarajevu, jeste Udruženje Srce za djecu, čija misija je omogućiti aktivnu, trajnu i cjelovitu podršku djeci oboljeloj od raka i njihovim najbližim.
„Jedan od najvećih ciljeva je bio otvorenje Roditeljske kuće. Otvorili smo je u aprilu i od tada ona funkcioniše nesmetano. Već deset porodica je prošlo kroz kuću“, ističe Atifa Buldić-Bešić, glasnogovornica Udruženja Srece za djecu.
Roditeljska kuća u krugu Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli prostire se na 400 kvadratnih metara. Boravak u njoj u pauzama liječenja i roditeljima i oboljeloj djeci pruža i psihosocijalnu pomoć, veoma bitnu u liječenju. A taj proces je težak i nerijetko dug.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.