Bosanci ko Bosanci, kad treba uvijek su tu a kad ne treba, sve na svoju štetu.
Ne znate kako prati auto zimi? Njemački autoklub objavio nekoliko savjeta
Kada zima stigne, mnogi vozači suočavaju se s pitanjem kako pravilno održavati svoje vozilo u uvjetima snijega, leda i soli na cestama.
Na internetu i među vozačima može se čuti mnogo mišljenja – od preporuka za učestalo pranje vozila, do mišljenja da bi trebalo izbjegavati autopraonice kako bi se sačuvala boja. Stručnjaci iz Njemačkog autokluba (ADAC) odlučili su podijeliti nekoliko korisnih savjeta o održavanju vozila zimi, piše RevijaHAK.
Koliko često zimi prati automobil?
Prvi savjet stručnjaka odnosi se na učestalost pranja vozila. Iako zimi ceste mogu biti prekrivene solju i prljavštinom, stručnjaci sugeriraju da automobil treba prati onoliko često koliko i u ljetnim mjesecima.
Naime, zimsko pranje automobila korisno je za uklanjanje naslaga prljavštine i soli koja može negativno utjecati na metalne dijelove vozila, dok istovremeno poboljšava izgled automobila. Ako imate osjećaj da je pranje potrebno, slobodno pošaljite vozilo u autopraonicu.
Zagađenje i korozija: Koliko je stvarno opasno?
Jedna od najčešćih zabluda zimi jest da zimska prljavština, posebno ona koja sadrži sol, ima izuzetno korozivan učinak na lak vozila. Stručnjaci napominju da je ovo točno samo u slučaju vozila s oštećenim lakiranjem, kao što su ogrebotine ili perutanje boje.
Na besprijekornoj površini boje, sol i prljavština neće uzrokovati značajnu štetu. Također, moderni automobili s tvorničkom zaštitom donjeg dijela vozila i pocinčanim limovima obično nemaju problema s korozijom. Starija vozila, s druge strane, mogu biti osjetljivija.
Kada izbjegavati autopraonicu?
Iako pranje vozila zimi ima svoje prednosti, postoje situacije kada bi trebalo izbjegavati autopraonicu. To se posebno odnosi na ekstremne temperature ispod -10°C. Naime, kada se voda iz autopraonice, koja je obično zagrijana na 10 do 30°C, izlije na dijelove vozila koji su prethodno bili izloženi ekstremnoj hladnoći, može doći do termičkog šoka.
Ovaj temperaturni udar može oštetiti površine s oštećenim lakom, a dugoročno uzrokovati dodatna oštećenja. Stručnjaci preporučuju pranje u uvjetima kada su temperature iznad ove granice kako bi se izbjegla takva oštećenja.
Prije pranja – uklonite snijeg i led
Prije nego što uopće krenete u autopraonicu, vrlo je važno ukloniti sve ostatke snijega i leda s vozila. Struganje leda može oštetiti lak vozila, stoga je bolje koristiti četke ili druge naprave koje ne ostavljaju tragove. To će pomoći u očuvanju boje i izbjegavanju oštećenja tijekom pranja.
Koji programi pranja su najbolji zimi?
Kada je riječ o izboru programa pranja, stručnjaci preporučuju jednostavne i jeftine opcije, koje se temelje na temeljitom pranju i ispiranju vozila. Ovaj proces uklanja prljavštinu i sprječava oštećenje boje na četkama autopraonice.
Skupi programi koji nude dodatnu zaštitu poput vrućeg voska ili zaštite donjeg dijela vozila nisu nužni. Međutim, ako želite dodatnu zaštitu ili udobnost, možete odabrati ove opcije prema vlastitoj želji.
Provjera vozila: Zaštita od hrđe
Važno je napomenuti da, iako pranje vozila zimi igra ključnu ulogu u njegovom održavanju, redovita provjera vozila kod stručnjaka ostaje ključna. Prije i nakon zimske sezone preporučuje se pregled zaštite donjeg dijela vozila, jer se na taj način mogu otkriti oštećenja koja su nastala tijekom zime. Popravci na platformama za podizanje mogu spriječiti pojavu hrđe i drugih dugoročnih problema.
U zaključku, održavanje vozila zimi ne zahtijeva drastične mjere, ali redovito pranje i provjera vozila mogu značajno pomoći u očuvanju vašeg automobila. Razmislite o savjetima stručnjaka i obavezno se pridržavajte preporuka kako biste vozilu produžili životni vijek i osigurali sigurnost na cesti, piše Index.hr.
(TIP/Foto: Ilustracija)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.