Evropski startup unicorn sprema se za lansiranje flote ‘dronova ubica’ s umjetnom inteligencijom
Njemački tehnološki startup Helsing izgradio je posao od 4,5 milijardi dolara na obećanju da će transformirati evropsku vojsku putem softvera, a ne hardvera. Sada je kompanija preokrenula kurs sa planovima za flotu dronova za napad.
Kada je Torsten Rill, izvršni direktor i suosnivač Helsinga, stupio na scenu na tehnološkoj konferenciji u londonskoj crkvi koja je postala prostor za događaje prošlog septembra, njegova vizija startapa vrijednog 4,5 milijardi dolara bila je jasna.
„Mi nismo hardverska kompanija. Mi smo softverska kompanija. To je sve što radimo”, rekao je.
Ova priča je bila radikalno drugačija od ostalih preduzetnika u sektoru odbrane koji žele da naprave sopstvene rakete i dronove. Natječu se s velikim odbrambenim divovima kao što su Raytheon i Lockheed Martin.
Umjesto toga, Reel je rekao da će Helsing svoje napore usredotočiti isključivo na softver, koristeći umjetnu inteligenciju za poboljšanje europske vojske i proizvođača oružja.
“Radi se posebno o dodavanju mogućnosti postojećim resursima”, objasnio je Reel, bivši programer video igara, na drugom događaju 2022.
Poslovni preokret za ovaj startup
Sada se okrenuo za 180 stepeni. Ove sedmice, Helsing je predstavio HX-2, dron sa dometom od 80 kilometara. Sposoban je da lovi u jatima i uništava oklopna vozila.
“Kada je raspoređen na granicama u velikim količinama, HX-2 može poslužiti kao moćna odbrana od invazije neprijateljskih kopnenih snaga”, rekao je Niklas Keller, suosnivač Helsinga.
Peter Quentin, glasnogovornik Helsinga, rekao je da je kompanija nedavno započela proizvodnju dronova HX-2 u Njemačkoj, dodajući da će dronovi biti jeftiniji od sličnih sistema.
Riel je ranije ove sedmice rekao za Bloomberg da kompanija planira proizvoditi desetine hiljada ovih uređaja godišnje. Dodao je da dron “ima sposobnost da stvori nivo odvraćanja koji trenutno jednostavno nije dostižan”.
Helsingova promjena kursa prati niz ugovora koje je kompanija potpisala sa evropskim proizvođačima oružja.
Među njima su njemački proizvođač tenkova Rheinmetall, proizvođač aviona Airbus i švedska avio grupa Saab.
Suosnivači Reel, Keller i Gundbert Scherf predstavili su svoju AI tehnologiju investitorima. Korišćen je za poboljšanje radarskih sistema švedskih borbenih aviona Gripen. I da poboljšaju nemačke avione Eurofighter.
Kompanija je počela da dizajnira i proizvodi dronove nakon što nije uspela da pronađe proizvod koji ispunjava tražene specifikacije.
Ovo je rekao jedan investitor iz Helsinga, koji je želio ostati anoniman.
Pomoć umjetne inteligencije
“Nema velikih igrača na tom tržištu i ovi dronovi su prilično kupljeni, ali samo uz AI i autonomiju postaju revolucionarni”, rekao je investitor.
“Ako želite dovesti umjetnu inteligenciju na tržište dronova, potrebno vam je vertikalno upravljanje.”
Quentin iz Helsinga demantovao je tvrdnje da je kompanija imala problema s pronalaženjem partnera.
„Radimo sa industrijama širom sveta kad god možemo da pronađemo istinski softverski definisan pristup, ali odbijamo angažovanje spoljnih saradnika kada to nije moguće.”
Prema Pitchbook-u, investitori su uložili više od 100 milijardi dolara u odbrambene startape od 2019. Samo Anduril, koji je ove godine prikupio 1,5 milijardi dolara po procjeni od 14 milijardi dolara, ima slične resurse kao Helsing.
Helsingova vrijednost porasla je na 4,5 milijardi dolara u julu.
To je došlo nakon što je prikupio 480 miliona dolara iz američkih fondova General Catalyst i Accel, prema dogovoru koji je vidio Forbes.
Ovo je uslijedilo nakon ranije investicije od 325 miliona dolara. Investiciju je obezbijedio investicioni fond Spotify-ovog milijardera, Daniela Ecka, budući da je kompanija osnovana 2021. godine.
Najvredniji evropski startup u sektoru odbrane sada ulazi u izuzetno konkurentno tržište.
Konkurencija
Osim što kineski dronovi dominiraju tržištem, Helsing se suočava i s velikim izazovom protiv američkih divova kao što su Anduril, Shield AI i Skydio, koji već godinama razvijaju male, potrošne dronove.
Također, to bi moglo ugroziti teritoriju vlastitih partnera kao što su Saab, Airbus i francuski proizvođač raketa MBDA. Svi imaju svoje programe za dron.
Odbrambeni startupi suočavaju se sa značajnim izazovima u postavljanju bespilotnih letjelica u Ukrajini, gdje je ukrajinska vojska postigla uspjeh u proizvodnji hiljada dronova koristeći gotove dijelove. Svakodnevno podešavanje i ažuriranje blizu fronta pomoglo je Ukrajincima da ostanu prvi u nevidljivoj bitci sa Rusijom. To se ogleda u interferenciji radio signala i GPS tehnologije, koja omogućava dronovi da se kreću i primaju upute od operatera.
Nivo ometanja je toliko intenzivan da i ruske i ukrajinske snage sada koriste dronove sa optičkim vlaknima, tako da piloti imaju kontrolu preko žičanih veza.
Bespilotne letjelice američke proizvodnje, međutim, bile su manje efikasne, jer su se mnogi srušili ili su imali tehničke probleme.
“Najveći izazov je elektronsko ratovanje sa ometanjem i lažnim signalima.” Zato američki dronovi nisu postigli tako dobre rezultate u Ukrajini“, kaže Katarina Bondar, članica odjela za umjetnu inteligenciju Centra za strateške i međunarodne studije.
Dronovi
Međutim, kompanije kao što su Shield AI i AeroVironment osigurale su ugovore za snabdijevanje ukrajinskog Ministarstva odbrane dronovima. Njemačka kompanija Quantum Systems također razvija svoje dronove u Kijevu.
“Kompanije koje pokušavaju razumjeti šta Ukrajinci postižu, znajući gdje će biti ta tačka savršenstva, moraju biti angažirane na terenu”, rekao je Andru Michta, viši saradnik u Atlantskom savjetu. “I iskreno, neka od naših tehnoloških rješenja nisu dostigla tu tačku savršenstva.”
Zaokret koji je napravio startup Helsing iznenadio je neke.
Osnivač Quantum Systems Florian Ziebel, koji je bezuspješno tražio od Riela da investira u njegov startup vojnih dronova, rekao je da je njegova poruka ostala dosljedna. To znači da je proizvodnja hardvera trka ka dnu u pogledu cijena.
“Bio je potpuno posvećen softveru”, prisjeća se Ziebel.
(U postu na LinkedIn-u koji je u međuvremenu obrisan, Ziebel je kritizirao planove startup Helsinga za novi dron. Rekao je da je “rat u Ukrajini smrtonosan i ne bi se trebao koristiti u marketinške svrhe”, kao što je Bloomberg ranije izvijestio. )
Drugi osnivači odbrane upozorili su da priroda procesa nabavke za vojsku otežava prodaju softvera.
“Prodaja softvera bez hardverskog proizvoda je gotovo nemoguća”, rekao je za Forbes jedan osnivač odbrambenih tehnoloških startupa.
Suosnivač Shield AI Brandon Tseng svjedočio je pred Kongresom u septembru da je Ministarstvo odbrane SAD-a često smatralo softver sekundarnim u odnosu na ugovore zasnovane na hardveru.
Rila kompanija će barem imati prednost u Ukrajini. Prošle godine su otvorili kancelariju u Estoniji, a prema izvještajima, njihovi zaposlenici od 2023. rade u Ukrajini, navodi Wired.
Moguće testiranje do kraja mjeseca
Moguće je da će dronovi biti testirani na terenu već ovog mjeseca.
Njemački ministar odbrane Boris Pistorius najavio je u novembru da će 4.000 dronova opremljenih Helsingovim AI softverom biti donirano Ukrajini počevši od decembra.
Ovo neće biti novi dronovi HX-2, već jeftiniji drveni dron koji se zove HF-1. U Ukrajini će ga proizvoditi Terminal Autonomy. To je lokalni startup, rekli su za Forbes izvori bliski dogovoru.
Helsing je objavio da je ukrajinska vlada već certificirala dronove. Oni će koristiti svoju umjetnu inteligenciju i tehnologiju kompjuterskog vida za navigaciju bojnim poljem bez satelitske pomoći.
BBC je ranije ove godine izvijestio da je proizvodnja drona Bayonet kompanije Terminal Autonomy koštala nekoliko hiljada dolara.
Helsing je rekao da planira iskoristiti svoja nedavna sredstva, jedno od najvećih u Evropi ove godine, za istraživanje i razvoj i za pomoć “osiguranju istočnog fronta NATO-a”.
Kompanija je ranije otkrila nekoliko detalja o svom AI softveru, nagovještavajući samo da alati daju komandantima pregled bojnog polja.
Međutim, čini se da se Reel i njegovi investitori sada klade da je hardver lakše savladati nego softver.
„Uvek interno kažemo da je skok sposobnosti koji želimo da postignemo uvek najmanje 10 puta veći“, rekao je Reel na događaju u septembru 2023. “A za nas ovo nije marketinški slogan”, naglasio je.
(TIP/Izvor: Forbes BiH/Ian Martin i David Jeans, novinari Forbesa/Foto: Shutterstock/Nok Lek Travel Lifestyle)
I vi vjerujete u boga. sodoma i gomora