Znanstvenici: Uobičajena noćna navika povezana je s opasnim stanjem

Iako je uobičajeno, buđenje tijekom noći može biti povezano s povećanim rizikom od visokog krvnog tlaka, poznatog kao hipertenzija, upozoravaju stručnjaci. Ovo stanje, u kojem krv vrši veći pritisak na arterije nego što je normalno, dugoročno može oštetiti organe i krvne žile te povećati rizik od srčanih i moždanih udara.

Nedavna studija otkrila je da muškarci koji se češće bude tijekom noći, imaju viši krvni tlak. Kod žena nije pronađena ista povezanost, ali je primijećeno da žene koje provode manje vremena u dubokom snu, imaju viši krvni tlak. “Spavanje je ključno za opće zdravlje”, istaknula je znanstvenica i istraživačica dr. Marishka Brown za Daily Express.

Kristen Knutson, jedna od autorica studije, dodala je: “Znamo da je spavanje od velikog značaja za zdravlje srca. Nastojimo otkriti više o povezanosti spavanja i kardiovaskularnih bolesti te rodnih razlika koje primjećujemo.”

Autori ističu ograničenja studije, poput jednokratnog mjerenja podataka, te naglašavaju potrebu za daljnjim istraživanjima. “Ova studija naglašava važnost razumijevanja specifičnih karakteristika spavanja za bolje strategije upravljanja hipertenzijom”, napominje dr. Brown. Prema preporukama Nacionalne zdravstvene službe (NHS), odrasli bi trebali spavati između sedam i devet sati svake noći, piše Index.hr.

(TIP/Foto: Shutterstock)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.