Rampe, video nadzor i ograničen pristup: Za koga se grade zatvorena naselja i hoće li zaživjeti u BiH?

„Potpuno drugačiji koncept garantuje zadovoljstvo cijelog života. Na ulazu u naselje se nalazi rampa, a video nadzor na objektima, stoga mališani mogu da uživaju i odrastaju u okruženju u kojem se dijete uklapa i koje mu pruža sigurnost, slobodu i podršku“.

„Uživajte u privatnosti i sigurnosti koje nudi ovo zatvoreno naselje, uz brojne dodatne sadržaje poput bazena, fitness centra i wellness prostora. Poljine su savršeno mjesto za one koji cijene luksuz, mir i ekskluzivnost“.

Šta su prednosti naselja

Navedeni opisi samo su dio oglasa za prodaju stanova u izgradnji u Sarajevu, koji ukazuju kako koncept zajednice zatvorenog tipa ili gated communities, polako ulazi i u BiH, odnosno njen glavni grad.

Zatvorene teritorije, poznate kao “gated communities” ili zatvorena naselja, predstavljaju stambene komplekse koji su fizički odvojeni od okolnog područja putem zidova, ograda ili drugih barijera. Ovi prostori su dizajnirani tako da pružaju svojim stanovnicima visok nivo sigurnosti, privatnosti i često luksuznog načina života. Odlikuje ih kontrola pristupa, da li putem zidova, ograda, nadzornih kamera ili čak i privatnog obezbjeđenja.

Koncept zatvorenih zajednica donosi mir, ekskluzivitet življenja, sigurnost, atraktivnost, ali ih prate i kritike da doprinose socijalnoj segregaciji i povećavanju prostorne nejednakosti.

Istražili smo da li je i u kojoj mjeri trend zatvorenih naselja prisutan u drugim gradovima BiH. Forbes BiH konsultirao je dvije agencije za nekretnine u našoj zemlji; u Mostaru i u Zenici.

„Trenutno u Mostaru ne postoji izražen trend gradnje zatvorenih naselja, iako bi to mogao biti zanimljiv razvoj za tržište nekretnina. Zatvorena naselja mogu pružiti dodatnu sigurnost i privatnost, što bi moglo privući kupce. Uvođenje takvih projekata moglo bi obogatiti ponudu i zadovoljiti rastuću potražnju za modernim stambenim rješenjima“, kaže Dino Grizović iz Agencije za nekretnine Gama iz Mostara.

“Vjerujemo da bi bili posebno privlačni imućnijim kupcima”

Haris Stupar iz zeničke agencije za nekretnine Flash kaže da u ovom bh. gradu ovakav koncept gradnje nije još zaživio. „Takav trend za sada nije prisutan za razliku od pojedinih gradova u Bosni i Hercegovini koje se u većoj mjeri oslanjaju na turizam i strane investitore koji su ipak skloni gradnji tzv. zatvorenih naselja sa kontrolisanim ulazom i pažljivo isprojektovanim sadržajima za njihove stanare“, Kaže Stupar i dodaje: „Ipak, za razliku od njihove popularnosti na zapadu, u Bosni i Hercegovini gradnja ograđenih naselja nije česta pojava pa smatramo kako bi investitori možda i mogli razmisliti o projektovanju i izgradnji takvih ograđenih tipskih naselja.  Vjerujemo da bi bili posebno privlačni imućnijim kupcima koje prije svega privlači ekskluzivnost života u takvim naseljima ali i dobrom dijelu kupaca koji žele sa svojom porodicom živjeti u mirnijem, zdravijem pa i bezbijednijem okruženju“, napominje Stupar.

O takozvanim gated communities ili zatvorenim zajednicama u BiH se počelo govoriti još 2015. i 2016. godine i to uglavnom kao o naseljima čiji investitori dolaze iz arapskih zemalja.

Između ostalih spominjala se izgradnja Sarajevo Resort Osenik, Orchid Resort,  Tarčin Forest Resort, Vlakovo Resort, Green Valley City itd.

„Ilidža Pearl Resort gradi se na 65.000 m2 zelene površine, a imat će vještačko jezero površine 2.000 m2. Kada bude kompletno izgrađen, ovaj rizort će svojim rezidentima, građanima Kuvajta, ponuditi smještaj visoke klase, rekreativni centar, teretanu, unutarnji bazen, restoran… Investitori ponosno najavljuju da će tu biti i biznis centar, turistička agencija, usluge iznajmljivanja automobila i prijevoza do aerodroma”, također je jedan od opisa ovakvih zatvorenih naselja.

Ono što se može vidjeti u Sarajevu, to je da je većina najavljenih naselja ili neizgrađena ili nenaseljena.

(TIP/Izvor: Forbes BiH/Autorica: Amela Keserović Polić/Foto: Pixabay)

Komentar

  • Derim says:

    Ovo je budućnost. Sto da ja trpim prosjake, sitne narkomane, i smece po ulicama…

Komentari su zatvoreni.