A nigdje da je sa 31.12.2023. UKC "Tuzla", najmanje je tuzlanski, dugovanja UKC-a Tuzla iznose oko 98 milijuna, od čega…
Australija zabranila djeci pristup društvenim mrežama
Senat Australije je u četvrtak usvojio zakone o zabrani korištenja društvenih medija djeci i tinejdžerima, što je prva takva odluka bilo koje vlade širom svijeta, javlja Anadolu.
Zakoni, usvojeni posljednjeg dana tekuće sjednice Senata, trebalo bi da stupe na snagu krajem sljedeće godine, nakon čega će svima koji imaju 16 ili manje godina biti blokirano korištenje platformi kao što su TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook, Reddit i X.
Vlada predvođena premijerom Anthonyjem Albaneseom navela je da je neophodno zaštititi njihovo mentalno zdravlje i dobrobit.
“Prema novim zakonima, međutim, kompanije društvenih medija neće moći natjerati korisnike da daju identifikacione dokumente, uključujući digitalne lične karte, da bi procijenili njihovu starost”, navodi ABC News.
Mnoge platforme društvenih medija imaju politike protiv maloljetnika koji koriste njihove usluge, ali je poznato da se one uglavnom ignorišu. Neke platforme su optužene da koriste algoritme kako bi tinejdžere učinile zavisnima o njihovim uslugama, što oni odlučno negiraju.
Brojne studije povezuju korištenje društvenih mreža među mladima s nižim samopoštovanjem i psihičkim problemima.
(TIP/Izvor: Agencija Anadolija/Foto: Ilustracija)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.