BiH po prvi put predsjedava Generalnom skupštinom Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW)

U Hagu je u ponedjeljak počela sa radom 29. Konferencija (Generalna skupština) zemalja članica Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW). Plenarno zasijedanje konferencije će trajati do 29. novembra.

Na početku zasijedanja, održana je ceremonija tokom koje je ambasador Bosne i Hercegovine u Nizozemskoj i stalni predstavnik naše zemlje pri OPCW Almir Šahović i zvanično preuzeo predsjedavanje ovim velikim globalnim multilateralnim skupom, koji broji 193 zemlje.

Ambasador Šahović je na poziciju predsjedavajućeg Generalne Skupštine OPCW izabran na prijedlog Grupe država istočne i centralne Evrope, na mandat od godinu dana (do naredne Generalne skupštine, koja bi trebala da se održi u novembru 2025 godine).

U svom obraćanju Konferenciji, Šahović se je zahvalio na ukazanom povjerenju, posebno u ovom veoma delikatnom geopolitičkom trenutku kroz koji prolazi svijet. Podvukao je da njegov izbor predstavlja veliko priznanje aktivnoj vanjskoj politici i konstruktivnoj ulozi koju igra BiH u medunarodnim odnosima.

Generalna skupština OPCW je jedan od najvećih multilateralnih skupova na svijetu- više od 500 učesnika, nakon Generalne skupštine UN i predstavlja najveći multilateralni skup kojem je ikada predsjedavala naša zemlja.

Predsjedavanje Generalnom skupštinom OPCW predstavlja izuzetnu priliku za dodatnu promociju BiH na medjunarodnom planu, kao pouzdanog i konstruktivog partnera koji je sposoban da doprinese u rješavanju i veoma  kompleksnih pitanja na svjetskoj sceni, saopćeno je iz Ambasade BiH u Hagu.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Ambasada BiH u Hagu)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.