FMON: 900.000 KM za NUB i druge institucije nauke i kulture od značaja za BiH
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke (FMON) osiguralo je značajnu finansijsku podršku Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci BiH, kao i drugim institucijama kulture i nauke od državnog značaja, s ciljem očuvanja i promocije bogatog kulturnog i naučnog naslijeđa Bosne i Hercegovine.
Ukupna vrijednost odobrenih sredstava za NUBBiH je 360.107 KM. Zahvaljujući podršci Ministarstva, ova institucija realizirat će pet ključnih projekata.
Sredstva će omogućiti uspostavu digitalne biblioteke pisanog kulturnog naslijeđa (78.504 KM), čime će se bogata pisana baština BiH digitalizirati i učiniti dostupnom široj javnosti.
Za unapređenje istraživačkih i edukacijskih kapaciteta COBISS infrastrukture namijenjeno je 51.485 KM, kako bi se dodatno ojačali tehnološki kapaciteti Biblioteke te podržao rad istraživača i edukatora.
Dio sredstava bit će usmjeren na digitalizaciju pisanog kulturnog naslijeđa iz fondova Biblioteke (78.504 KM) te očuvanje vrijednih rukopisa, uključujući orijentalne rukopise iz 14. i 15. stoljeća, te jedinstveni atlas “Teatrum Orbis Terrarum” iz 1592. godine (73.110 KM). Ova rijetka djela iz orijentalne zbirke, koja svjedoče o kulturnoj raznolikosti BiH, bit će sačuvana za buduće generacije.
Osim toga, podržat će se kontinuitet rada i održavanje djelatnosti NUB-a BiH sa 78.504 KM, namijenjenih za redovne aktivnosti, manifestacije i održavanje infrastrukture.
Federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković istaknula je posvećenost Ministarstva u pružanju podrške ključnim institucijama nauke i kulture, posebno NUB-u BiH, za koji su pokrenute inicijative s ciljem dugoročnog rješenja statusa ove institucije.
Rješavanjem statusa NUB-a, odnosno rukovodnih i upravljačkih struktura osigurala bi se operativnost i dostupnost dodijeljenih sredstava za provođenje važnih projekata.
– Nauka i kultura čine temelj identiteta svake zemlje, a FMON ostaje snažan partner našim institucijama u njihovoj misiji očuvanja naslijeđa te promocije naučnih i kulturnih vrijednosti – poručila je Duraković, navodeći da je Ministarstvo pružilo podršku i drugim institucijama nauke i kulture od značaja za BiH.
Zemaljski muzej BiH, uz podršku Ministarstva, realizira dva ključna projekta. Projekt „Magični kvadrati“ (79.540 KM) fokusiran je na digitalizaciju i očuvanje talismana koji se čuvaju u Muzeju te istraživanje njihove kulturno-historijske vrijednosti, a drugim se projektom osigurava stabilan rad ove institucije sa 82.635 KM.
Historijski muzej BiH podržan je sa 81.714 KM za projekt “Eksponati u novom ruhu – Restauratorski atelje“, dok je Kinoteka BiH podržana sa 77.9100 KM za realiziranje obrazovnih, naučnih i promotivnih aktivnosti.
Također, FMON je osigurao 74.372 KM Biblioteci za slijepa i slabovidna lica za projekt digitalizacije naučne i stručne literature, koji obuhvaća digitalizaciju 380 knjiga za potrebe edukacije i prekvalifikacije slijepih i slabovidnih osoba.
Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti dobio je 73.950 KM za pilot-projekt digitalne obrade Zbirke “Zdravko Grebo” i pripadajuće istraživanje,
Umjetničkoj galeriji BiH dodijeljeno je 69.772 KM za projekt revitalizacije i promocije kulturno-historijskog naslijeđa, saopćeno je iz FMON-a.
(TI/Izvor: Fena)
Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…