Harris ili Trump – put do pobjede na američkim izborima

U američkom izbornom kolegiju, kandidatu je potrebno najmanje 270 od 539 elektorskih glasova kako bi pobijedio na izborima.

Svaka država ima određeni broj elektorskih glasova, razmjerno broju stanovnika. Neke države favoriziraju jednu stranku, dok se u neodlučnim državama (takozvanim swing states) situacija može mijenjati, što ih čini ključnim u odlučivanju ishoda izbora.

Riječ je o sedam država koje imaju ukupno 93 elektorska glasa: Pennsylvania (19), Georgia (16), Sjeverna Karolina (16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6).

Kako Kamala Harris može pobijediti?

Prema projekcijama, Harris će osigurati najmanje 226 elektorskih glasova u 19 država i Distriktu Kolumbija, s velikom podrškom iz Kalifornije (54), New Yorka (28) i Illinoisa (19).

Da bi došla do 270 glasova elektorskih kolegija, Harris će biti potrebno najmanje 44 od 93 glasa iz neodlučnih država.

Njen najlakši put do pobjede bio bi da dobije podršku Pennsylvanije (19), Georgije (16) i Sjeverne Karoline (16), čime bi osigurala 51 elektorski glas i predsjedničku poziciju. Međutim, prema prosjeku anketa FiveThirtyEight, ona u ovom trenutku zaostaje za Trumpom u sve tri države – u Pennsylvaniji neznatno, a u Georgiji i Sjevernoj Karolini s nešto većom razlikom.

Matematički gledano, demokrate imaju 11 načina na koje Harris može dobiti 270 glasova elektorskog kolegija, osvojivši glasove samo tri od sedam neodlučnih država, te devet načina u slučaju da osvoji glasove elektorskih kolegija u četiri neodlučne države. Pobjeda u pet ili više neodlučnih država bi svakom kandidatu osigurala ulazak u Bijelu kuću.

Ovo su kombinacije glasova koje Harris treba osvojiti u tri ili četiri neodlučne države kako bi došla do 270 elektorskih glasova:

Na koji način Donald Trump može pobijediti?

Prema projekcijama, republikanci će osigurati najmanje 219 elektorskih glasova iz 24 države širom zemlje, s velikom podrškom iz Teksasa (40), Floride (30) i Ohija (17).

Da bi došao do 210 elektorskih glasova, Trumpu će biti potreban najmanje 51 od 93 glasa iz neodlučnih država.

Baš kao i demokratama, najlakši put do pobjede je da dobije podršku Pennsylvanije (19), Georgije (16) i Sjeverne Karoline (16), čime bi osigurao 51 elektorski glas i imao tačno 270 elektorskih glasova koliko je republikancima potrebno za osvajanje predsjedničke pozicije. Prema anketama, trenutno vodi u sve tri države.

Ukoliko republikanci ne dobiju podršku ove tri države, onda moraju osvojiti elektorske glasove najmanje četiri od sedam neodlučnih država kako bi osigurali predsjedničko mjesto. Matematički, kada je riječ o podršci četiri neodlučne države, republikanci imaju 20 dobitnih kombinacija.

Šta u slučaju da bude neriješeno?

Postoje tri scenarija prema kojima Harris i Trump mogu osvojiti 269 elektorskih glasova.

To bi se moglo dogoditi ukoliko ne bude iznenađenja te ukoliko Harris i Trump osiguraju 226, odnosno 219 elektorskih glasova, a ishodi u neodlučnim državama budu sljedeći:

Scenarij 1

Demokrate pobjeđuju u Georgiji (16), Arizoni (11), Wisconsinu (10) i Nevadi (6)

Republikanci pobjeđuju u Pennsylvaniji (19), Sjevernoj Karolini (16) i Michiganu (15)

Scenarij 2

Demokrate pobjeđuju u Georgiji (16), Sjevernoj Karolini (16) i Arizoni (11)

Republikanci pobjeđuju u Pennsylvaniji (19), Michiganu (15), Wisconsinu (10) i Nevadi (6)

Scenarij 3

Demokrate pobjeđuju u Sjevernoj Karolini (16), Arizoni (11), Wisconsinu (10) i Nevadi (6)

Republikanci pobjeđuju u Pennsylvaniji (19), Georgiji (16) i Michiganu (15).

U slučaju bilo kojeg od ovih ishoda bit će održani uvjetni (kontingenti) izbori na kojima Zastupnički dom Kongresa SAD-a odlučuje o pobjedniku.

U tom slučaju bi delegacija svake države u Zastupničkom domu dala jedan glas, a pobjednički kandidat mora osigurati većinu (26 od 50) glasova državne delegacije.

Senat SAD-a bi izabrao potpredsjednika, pri čemu bi svaki senator dao jedan glas, a pobjeda bi bila odlučena prostom većinom (51 glas).

Na grafici ispod prikazane su dodatne kombinacije za svakog kandidata:

(TIP/Izvor: Al Jazeera/Autor: Mohammed Haddad)

Komentar

  • Adem says:

    Klinton kaže da su jevreji bili prije muslimana u Palestini. Nikad se američki predsjednici nisu odlikovali pameću. Upravo biblija kaže da su jevreji pobjegli u Palestinu koja je i tada postojala. A islam su prihvatili kasnije.

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.