Rezultati istraživanja: BiH želi da napusti više od trećine mladih

Od svih zemalja jugoistočne Evrope najviše mladih iz Sjeverne Makedonije, njih 42,67 odsto, izrazilo je želju da napusti državu zbog loših socijalnih, životnih i ekonomskih standarda i uslova, a na drugom mjestu su mladi iz BiH, navodi se u danas objavljenom istraživanju Fondacija “Fridrih Ebert”.

Prema rezultatima “Studije o mladima iz jugoistočne Evrope 2024”, sljedeće mjesto na toj listi zauzima Bosna i Hercegovina, u kojoj bi 31,18 odsto mladih da emigrira, a u Albaniji taj procenat iznosi 36,95, prenijele su podgoričke Vijesti. 

Što se drugih država u regionu tiče, u Hrvatskoj je 21,62 odsto mladih izrazilo potrebu da napusti državu.

Situacija je slična i na tzv. Kosovu, gdje je 27,83 odsto mladih nezadovoljno životnim standardima.

U Srbiji i Sloveniji 25 odsto mladih pokazalo je potrebu da napusti državu, a u Grčkoj taj broj iznosi 31,26 odsto.

U Bugarskoj i Rumuniji istraživanje je pokazalo najmanju volju mladih za napuštanjem svojih zemalja.

Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 8.943 mladih iz jugoistočne Evrope, starosti od 14 do 29 godine, a pokazalo je da njih 23 odsto bolju platu vidi kao jedan od ključnih razloga za iseljenje iz države. Da ekonomski faktori i prilike imaju bitnu ulogu u emigraciji mladih istaklo je 67 odsto ispitanika, dok je za njih 62 odsto korupcija najveći problem s kojim će se njihove zemlje suočiti naredne decenije.

(TIP/Izvor: Tanjug/Foto: Ilustracija/Shutterstock)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.