Cijene rastu, raste i nezadovoljstvo građana – a jesti se mora
Materijalna situacija naših građana se pogoršava zbog rastuće inflacije. Ovogodišnja suša je negativno utjecala na poljoprivredu. Posljedice su povećane cijene i nezadovoljstvo građana stanjem na lokalnim tržnicama.
Ipak, bez obzira na cijene, građani brinu o važnosti konzumiranja zdravih namirnica, pa kupuju domaće proizvode za svoju porodicu.
“Ove cijene dugo stoje, ima sigurno mjesec dana da se tako ne mijenjaju. Je li skupo ili nije skupo – ne znam. Ja imam malu unučad, pa zbog njih, neka jedu svježe”.
“Može bolje, sigurno. Vjerujem da se neki trude da bude što manja cijena, ali veliki su troškovi nabavke. I na tome treba raditi”.
Situacija je teška i za kupce i za prodavače na tržnicama. Cijene koje nevoljno moraju postaviti – često i kriju. Kažu, stid i strah slabe prodaje.
“Nisam zadovoljna cijenama nikako. Sve je poskupjelo zadnjih 15 dana – gluho bilo. Niti se šta može prodati. Ovdje dođemo, stojimo. Ako ko naiđe – kupi komad ili dva, pola kile u vrh glave. Vidite i sami da su cijene baš visoke. Nije bilo ovako u septembru – radim 35 godina, ali ne sjećam se goreg septembra i većih cijena”, kaže Muratka Banda, prodavačica na jednoj od sarajevskih pijaca.
Pijačni prodavač je i Elvedin Hadžagić: “Cijene diktira, vjerujte, neko drugi. Mi smo neka zadnja ruka do potrošača koja pravi te cijene. A što se tiče prodaje, nismo zadovoljni, ranije je bilo mnogo bolje. Danas je jako teško – kupuje se na komad i u vrlo malim količinama”.
Dok cijene rastu, prodaja opada. Štandovi su pusti, kao i cekeri kupaca, koji su nemoćni pred okolnostima koje su nam donijele ovakve cijene. Koliko još mogu izdržati i gdje je granica? Razlike u kvaliteti između proizvoda trgovina i pijaca sigurno postoje – to je faktor koji izdržava prodavače.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Dželila Kadić)
Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…