Razorniji zemljotresi se mogu očekivati tek za 100 godina u TK
Tuzlanski kanton sinoć je pogodio zemljotres jačine 2,8 stupnjeva po Rihteru. Prema analizama opasnosti od potresa – Bosna i Hercegovina se dijeli na dva dijela. Primorski, odnosno, južni dio pripada području visokog rizika, dok je u središnjem i sjevernom djelu zemlje izražen srednji rizik. Šta kaže struka, možemo li i kako ovu prirodnu nesreću prevenirati, kako se ponašati i imamo li plan u slučaju razornih zemljotresa?
Zemljotres se ne može predvidjeti, ali zato postoje seizmotektonske karte na osnovu kojih struka procjenjuje koji je to maksimalno očekivani potres na određenom području. Područje Tuzle nalazi se u tri seizmičke zone. No, koja je to maksimalna jačina zemljotresa koju struka predviđa za Tuzlu i Tuzlanski kanton – pitali smo Miralema Mulaća, doktora geoloških nauka.
„Možemo očekivati do 6,4 za područje grada Tuzle i Kantona, ali mora se toliko energije nakupiti da dođe do naglog pomjeranja duž regionalnih rasjeda. To je značajno jak potres, ali taj potres se može očekivati u nekom povratnom periodu od 100 godina“, navodi Mulać.
U slučaju jačih potresa služba Civilne zaštite Grada Tuzla ima plan evakuacije kojim je tačno predviđeno šta koja od nadležnih službi radi. Također, postoji i fond obezbijeđenog novca, kao i opreme u slučaju nekog razornijeg zemljotresa. Najvažnije – kako da građani reaguju u slučaju zemljotresa.
“Ne smije se, kada se dešava potres, izlaziti na balkon, na stepenište, ulaziti u lift”, ističe Mulać.
Procjena je struke, konkretno za Tuzlanski kanton, da se razorniji zemljotresi mogu očekivati tek za 100 godina, ali apeluju na važnost pravovremenog djelovanja. Pitali smo koliko često građevinski inspektori vrše kontrole prilikom izgradnje stambenih objekta, međutim, odgovor iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Tuzlanskog kantona do emitovanja priloga nismo dobili. Međutim, uspjeli smo saznati da u Tuzli prema Prostornom planu svi novi objekti moraju biti građeni tako da izdrže potrese osmog stepena Merkalijeve skale.
„Kada govorimo o Tuzli, periferija grada se projektuje i gradi na sedam stepeni Merkalijeve skale, a središnji dio na osam stepeni po Merkalijevoj skali zbog utjecaja nedavnog slijeganja koje je bilo zbog rudničke eksploatacije”, objašnjava Nedim Suljić, profesor na Rudarsko-geološko-građevinskom fakultetu Tuzla.
Zemljotresi između 5,4 i 6 stepena po Riheteru izazivaju oštećenja na starijim i slabije izgrađenim objektima, dok potresi između 6,1 i 6,9 po Rihterovoj skali izazivaju oštećenja i na kvalitetnijim objektima. Zato je veoma važno izbjeći uštede građevinskog materijala te obezbijediti stručan i kvalitetan građevinski nadzor, poručuje struka, jer u slučaju nesreće ono što nikada neće moći biti nadomješteno jesu ljudski životi.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Azre Bećirović)
Jbg. Ljudi rade i grade. Kod nas se vodi seoska politika.