SAD odlažu odlazak astronauta na Mjesec do 2026. godine
Američka svemirska agencija (NASA) saopštila je da odlaže misiju Artemida 3, koja je trebalo da pošalje astronaute nazad na Mjesec prvi put od kraja misije Apolo 1972. godine, kao i misiju Artemida 2, tokom koje bi letjelica s posadom samo kružila oko Mjeseca, bez slijetanja.
“Prilagođavamo naš raspored. Artemida 2 bi trebalo da poleti u septembru 2025. a u septembru 2026. Artemida 3”, rekao je šef NASA-e Bill Nelson na konferenciji za novinare.
Artemida 2 je bila planirana za kraj 2024. godine, a Artemida 3 za kraj 2025. godine.
“Bezbjednost je naš prvi prioritet”, rekao je Nelson i dodao da je ekipama potrebno više vremena.
Program Artemide ima za cilj da uspostavi trajno prisustvo na Mjesecu, kako bi se pripremilo putovanje prve posade s Mjeseca na Mars.
Taj program je inaugurisan 2022. godine misijom Artemida 1 čija je svemirska letjelica Orion uspješno obletjela oko Mjeseca. Ta misija je bila bez posade.
Očekuje se da će misija Artemida 2 trajati oko 10 dana i sa četiri astronauta, tri Amerikanca i jednim Kanađaninom, na put oko Mjeseca, bez slijetanja.
Izvještaj iz kancelarije generalnog inspektora NASA objavljen u novembru ukazao je na nekoliko problema koji se moraju uzeti u obzir prije nego što ta misija krene.
Tokom Artemide 1, toplotni štit koji štiti kapsulu Orion tokom njenog povratka u Zemljinu atmosferu se ponašao “na neočekivan način”, navodi se u izvještaju.
Pored toga, platforma koja se koristila za transport velike SLS rakete je “pretrpjela više štete nego što se očekivalo”.
Artemida 3 će tada biti prva misija koja će postaviti astronaute na površinu Mjeseca u više od 50 godina.
Ali dvije bitne komponente još nisu spremne. Prvo je letjelica za slijetanje na Mjesec – “lender”, naručen od svemirske kompanije SpaceX, i svemirska odijela prilagođena Mjesecu, čija je izrada povjerena kompanijama Axiom Space i Collins Aerospace.
Lender SpaceX-a biće modifikovana verzija svemirske letjelice Starship, koju razvija kompanija milijardera Elona Musk.
Međutim, prva dva leta Starshipa završila su eksplozijama 2023. Da bi stigao do Mjeseca, svemirski brod će morati da se snabdijeva gorivom u letu, što je rizična i neprovjerena informacija.
(TIP/Izvor: Beta/Foto: NASA/Cory Huston)
Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…