Mladi bh. naučnici u misiji približavanja nauke novim generacijama
Suad Krilašević i Bahrudin Trbalić mladi su doktoranti koji znanje stiču na prestižnim univerzitetima u inostranstvu, a kroz vlastito iskustvo prenijeli su svoju viziju o nauci novim generacijama u Bosni i Hercegovini. Njihov je cilj da BiH postane respektabilna i dostupna zemlja za bavljenje naukom i tehnologijom.
Krilašević je doktorant na renomiranom nizozemskom Delft Univerzitetu za tehnologiju. Smatra kako je osim moralnih i filozofskih razloga zašto je nauka važna za jedno društvo potrebno istaknuti i ekonomski aspekt, koji je u današnjem svijetu jako bitan.
“Ako ekonomija zemlje dovoljno fokusirana na uspješne inovacije, dodatni profit može poboljšati njenu ekonomsku situaciju i blagostanje njenih građana. S obzirom da je sadašnja bosanskohercegovačka ekonomija uglavnom bazirana na iskorištavanju prirodnih resursa i jeftinoj radnoj snazi, vjerujem da je najbolji način da se to stanje promijeni kvalitetnim naučnim istraživanjima”, kazao je tokom prezeentacije ‘Inovativni horizonti eksperimentalne fizike: Nauka kao pokretač razvoja’, koja je održana jučer u Sarajevu uz podršku USAID-a.
Ističe kako je jedan od brojnih koraka potrebnih za postizanje ovog cilja poboljšanje naučnog obrazovanja u bh. školama i buđenje interesa za nauku kod učenika.
Njegov kolega Trbalić ističe kako su izdvojili vrijeme da organiziraju radionicu i pokažu šta je sve moguće kroz nauku.
“Želimo približiti nauku mladima, napraviti iskorak u Bosni i Hercegovini i pronaći partnere za nove pothvate u budućnosti”, naglasio je Trbalić, koji je kandidat na doktorskim studijima na renomiranom Stanford Univerzitetu.
Kroz inicijative u koje su uključeni, dodaje, vidljivo je kako mladi želje znanje i biti uključeni u svijet inovacija.
Voljni su prenijeti znanje, ali im je potrebna podrška institucija.
“Za nas, zaljubljenike u nauku, nema boljeg iskustva od približavanja naučnih pojmova mladima kroz vrlo zanimljive i interaktivna predavanja. Iduće godine želimo obnoviti kamp i aktivnosti, ali potrebna nam je podrška i institucija i privatnog sektora. Ne možemo sami”, zaključuje Trbalić.
Ovog ljeta USAID je okupio stotine sudionika na desetinama sastanaka i radionica u Sarajevu i širom BiH za programe razmjene znanja i informacija s dijasporom.
Kako su kazali predstavnici USAID Diaspora Invest projekta, već u naredna dva mjeseca očekuje se nastavak aktivnosti.
“Važno je da smo dijasporu vratili u fokus, a događaji poput današnjeg pokazuju da nova generacija razumije šta to znači sudjelovati i doprinijeti razvoju zajednice kroz prijenos znanja”, dodaju.
(TIP/Izvor: N1)
Pa samo će se radno vrijeme produžiti opet...i opet političari ne čitaju zakon...ako se ovo usvoji...mora se mijenjati zakon o…