Pionirski projekat u Bijeljini: Asistenti za srednjoškolce s poteškoćama u razvoju
Bijeljina je prvi grad u Republici Srpskoj u kojem djeca sa poteškoćama u razvoju, koja redovno pohađaju srednju školu, imaju asistente na nastavi.
Već tri mjeseca Olivera Karaman i Anastasija Manigoda iz Bijeljine pomažu učenicima sa smetnjama u razvoju koji redovno pohađaju srednju školu. Kao asistenti na nastavi imaju zadatak da pomognu mladima sa poteškoćama u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini da brže i lakše usvoje gradivo.
“Djeca sa smetnjama u razvoju imaju niz poteškoća, neke su problemi u pamćenju, logičkom razmišljanju. Osnova je pružanje pomoći u izvršavanju zadataka na času. Pomoć oko pisanja, čitanja, komunikacije sa drugim učenicima”, ističe Anastasija Manigoda, student druge godine Pedagoškog fakulteta/asistent.
Olivera, koja je po zanimanju profesor razredne nastave, svoje prvo radno iskustvo stekla je upravo na ovaj način.
“Znači mi jer sam već stekla iskustvo kako da im se približim i kako da radim sa njima. S početka su bili skeptični profesori, bilo je neobično i njima i nama, sada je pozitivno, profesori su navikli na nas”, kaže Olivera Karaman, profesor razredne nastave/asistent.
Da su prvi efekti već vidljivi potvrđuju i roditelji. Sabina Karijašević majka je mladića Muamera koji ima oštećenje sluha i ne govori, a koji pohađa smijer frizer.
“On je procvjetao kako je asistentica došla. On što ne može da stigne, da li da zapiše i to, Olivera njemu zaokruži, koja pitanja da nauči, šta. Ja radim godiama na djetetovom samopouzdanju, ali tek sada vidim koliko znači asistent”, priča Sabina.
Porast broja djece sa poteškoćama u razvoju nametnuo je potrebu da se jedan ovakav projekat sprovede. Bijeljina je po tome prva u Republici Srpskoj.
“Evo sad su vidljivi rezultati, već poslije skoro tri mjeseca ta djeca su poboljšala ocjene, a onda smo počeli polako da otkrivamo njihove talente. Ja se nadam da ćemo mi ovo uskoro ugraditi kao dopunu u Zakon o srednjem obrazovanju i da što veći broj djece uključimo u aktivnosti, da im pomognemo da završe srednje škole i da poslije profesije koje mogu da rade, da dobiju poslove”, naglašava Ljubica Mlađenović iz Odjeljenja za društvene djelatnosti Grada Bijeljina.
S obzirom na to da ova oblast nije zakonski regulisana, pilot projekat za sada se sprovodi u samo jednoj srednjoj školi. Cilj je da asistenti na nastavi postanu dostupni svakom djetetu kom su potrebni.
Projekat je eksperimentalno počeo u drugom polugodištu školske 2022/23. godine, a dosadašnja kratka praksa je pokazala da ima potrebe da se nastavi i razvija.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Ivana Trbić/Foto: Ilustracija)
30 godina utaje poreza i mizernih plata je obogatilo vecinu poslodavaca. Jer njihov moto je: jbs drzavu, sto bih davao…