U Srbiji po dva policajca u svakoj školi

Đake u svih 1.800 škola u Srbiji danas su, osim nastavnika, dočekala i dva policajca. Pojačano prisustvo policije u školama jedna je od državnih mjera donijetih nakon masovnog ubijstva u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ 3. maja. Učenike niške škole “Njegoš“, koju je posjetila ekipa Anadolije, prisustvo policije ne uznemirava, a roditeljima i zaposlenima, kako kažu, ulijeva sigurnost.

Policajci će dežurati tokom čitavog nastavnog dana u obje smjene.

“Od danas dva policajca dežuraju sve vrijeme. Dolaze prije osam sati i ostaju do kraja popodnevne smjene“, kaže direktor Osnovne škole “Njegoš“ Bojan Krstić.

Školu je do danas posećivao jedan policajac, koji je i član Tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja.

“Svakodnevno je dolazio jedan školski policajac, ujutru, oko velikog odmora. Obilazio je školu, provjeravao da li ima nekih materijalnih šteta u dvorištu, da li se desilo nešto u školi i tako dalje. U dobroj smo saradnji sa policijom, a ovaj nemili događaj je to malo pojačao, sada je vrijeme koje provedu u školi duže“, kaže Krstić.

Nema informaciju do kada će pojačane mjere sigurnosti u školama trajati.

“Stalno smo na vezi sa našom školskom upravom, a ona sa Ministarstvom prosvjete, tako da pratimo njihova uputstva i preporuke“, govori Krstić.

Roditelji se zbog prisustva policije u školama osećaju sigurnije. Ukolliko i sami imaju prijedloge za povećanje bezbjednosti djece, moći će da ih iznesu na Vijeću roditelja.

“Za večeras smo zakazali Vijeće roditelja sa po jednim članom iz svakog odjeljenja. Mi ćemo njima prenijeti ono što preduzima škola, a želimo da čujemo i glas roditelja kako bi ta interakcija škola – roditelji – ministarstvo bila uvezana i kako bismo svi zajedno preduzeli ono što je najbolje i najkvalitetnije u interesu naše djece“, dodaje Krstić.

Prema njegovim riječima, od roditelja i zaposlenih do sada su stizali različiti prijedlozi.

“Oni koji su uplašeni zagovaraju da se neko vrijeme ne ide u školu. Ima onih koji traže krivce i misle da će problem riješiti smjena nekog ili neki sveopšti bunt, ali i onih od kojih očekujemo konstruktivno rješenje. Ja sam mišljenja da smo kao društvo generalno zakazali, od devedesetih godina prošlog vijeka, ratnih godina, kada se razmišljanje na temu vaspitanja djece nekako zanemarilo, pa i sada kada je različit štetan sadržaj dostupan na internetu i u medijima“, govori Krstić.

Podsjetimo, dan nakon masovnog ubijstva u školi u kome je đak sedmog razreda ubio osmoro učenika i radnika obezbjeđenja, u selima kod Smedereva i Mladenovca dvadesetjednogodišnjak je ubio osam osoba.

Zbog ovih događaja prisustvo policije pojačano je na svim javnim mestima, u tržnim centrima, u parkovima, na  trgovima…

Jedna od državnih mjera je i akcija predaje oružja. Od danas do 8. juna građani treba da policiji predaju neregistrovano oružje i to mogu učiniti bez posljedica, krivične odgovornosti i dokazivanja porijekla oružja, nakon čega će, najavljuju, uslijediti oštre kazne.

Ministar prosvete Branko Ružić jučer je podnio ostavku.

(TIP/Izvor: Agencija Anadolija/Foto:  Ilustracija/RTVSrbija)