Suđenje u ‘slučaju Respiratori’ nastavljeno ispitivanjem svjedoka odbrane trećeoptuženog

Direktnim i unakrsnim ispitivanjem svjedoka Gorana Petrovića, advokata iz Crne Gore, koga je predložila odbrana trećeoptuženog, danas je u Sudu Bosne i Hercegovine nastavljeno suđenje u predmetu Novalić i drugi.

Akteri ovog predmeta terete se u vezi s nabavkom 100 respiratora, vrijednosti 10.530.000 KM koje je, nakon proglašenja  pandemije koronavirusa u proljeće 2020. godine, za potrebe Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) iz Kine uvezla firma “F. H. Srebrena malina“.

Pored Fadila Novalića, federalnog premijera, u ovom predmetu optuženi su – suspendovani direktor FUCZ-a Fahrudin Solak i vlasnik firme F. H. Srebrena malina Fikret Hodžić, kao i pravna osoba F. H. Srebrena malina, te federalna ministrica finansija Jelka Milićević.

Svjedok Petrović, advokat, koji je po potrebi angažiran kao pravni savjetnik i zastupnik crnogorske firme BTL Medical koja je posredovala u spomenutoj nabavci respiratora, potvrdio je u direktnom ispitivanju kako je ta firma specijalizirana, registrirana i ovlaštena za promet medicinske opreme.

Kazao je kako se ‘BTL Medical’ u periodu proglašenja pandemije bavio nabavkom respiratora, te da je lično bio angažiran na poziv vlasnice i direktorice te firme Sanje Lekić i izvršne direktorice Olivere Đuranović da pomogne u vezi sa tenderom za nabavku respiratora za Crnu Goru.

Naveo je kako je BTL Medical, osim u Crnoj Gori, angažiran i povodom nabavke respiratora u Bosni i Hercegovini, Srbiji i još nekim zemljama.

Svjedok je opisao atmosferu koja je u proljeće – martu/aprilu vladala, navodeći kako su usljed pandemije Covid-19 svi osjećali opasnost, te da su zapadne zemlje zatvorile vlastita tržišta, odnosno da je respiratore onda bilo moguće nabaviti jedino iz Koreje i Kine.

Prisjetio se dramatičnih poruka u javnosti, uključujući i izjavu tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je naredio da svi nabavljaju respiratore kako god znaju, navodeći kako je sve to dovelo do eksplozija cijena na tržištu koje su rasle na sedmičnom, a nakon toga i na dnevnom nivou.

Po njegovom kazivanju, cijena jednog respiratora ACM 812A, krajem marta iznosila je 25.000 eura, dok je u početkom aprila dosegla cijenu od 42.000, da bi do kraja mjeseca narasla do 49.000 eura.

Odgovarajući na upite braniteljice trećeoptuženog Fikreta Hodžića, advokatice Mirne Avdibegović, svjedok je potvrdio da je za Srebrenu malinu čuo od Kristijana Marića iz firme Exotrade d.o.o. Rijeka koji je, također, bio uključen u nabavku odnosno transport respiratora.

Svjedok Petrović je naveo kako je Marić pitao da li BTL Medical ima mogućnost da nabavi 100 respiratora za klijenta iz BiH (F. H. Srebrena malina), te da je nakon toga, početkom aprila 2020. zaključen ugovor između BTL-a Medical i dobavljača iz Kine, odnosno Srebrenom malinom.

Vlasnik Srebrene maline Fikret Hodžić, trećeoptuženi u ovom predmetu, međutim, nije htio uplatiti unaprijed, te je dostavio bankovnu garanciju, ali budući da je isporuka bila neizvjesna, taj ugovor je raskinut, a ta bankovna garancija stavljena ad-acta.

Potom je, kako svjedok nadalje navodi, uslijedila kontinuirana komunikacija između aktera uključenih u nabavku, te je sačinjen Aneks ugovora, prema kojem kupac BTL Medical, 100 respiratora ustupa krajnjem kupcu – Srebrenoj malini za 39.000 eura po komadu, a sve to iz razloga da kineski dobavljač ne bi taj kontingent prodao drugom kupcu, budući da su cijene i dalje rasle.

Svjedok, također, navodi i kako Fikret Hodžić, vlasnik i direktor Srebrene maline, nije htio ‘pustiti’ novac dok ambasador BiH u Kini nije signalizirao da se respiratori nalaze u skladištu, spremni za isporuku.

Potvrdio je kako je provizija BTL-a u povodu posredovanja iznosila tri posto, odnosno 150.000, te da je u tom kontekstu bilo sve transparentno, odnosno kako se radi o iznosu koji nikada nije naplaćen.

Ostatak svjedočenja odnosio se na različite poslovne aranžmane, odnosno angažman BTL Medical na planu nabavke respiratora za srbijanski Sinofarm d.o.o, Beograd, te relacije s firmom Exotrade d.o.o. Rijeka, te na neizvjesnost i poteškoće koje su u to vrijeme pratile nabavku medicinske opreme, s obzirom na vanrednu situaciju, prouzročenu pandemijom, kao i kretanja na tržištu.

U unakrsnom ispitivanju, odgovarajući na upite zastupnika optužbe tužitelja – Mirze Hukeljića i Senada Osmića, svjedok je naveo kako 200 respiratora koji su nabavljeni za srbijanski Sinofarm, a koji se usljed vođenja sudskog spora još nalaze na carini u luci Bar, nemaju nikakve veze sa respiratorima koje je uvezla Srebrena malina, te da se u konkretnom slučaju radi o drugom kineskom dobavljaču.

Tužitelji su insistirali na izvoru informacija kojima ovaj svjedok raspolaže, ustvrdivši kako on (svjedok) “govori o saznanjima koja nije imao u vrijeme spomenutih dešavanja, te kako za sve krivi Kristijana Marića“.

Na neka od pitanja, svjedok je odgovorio kako je bio fokusiran na pravne aspekte, te da se nije bavio određenim detaljima, odnosno kako nema dozvolu klijenata da odaje tajne o poslovnim partnerima, na što je optužba ocijenila kako “svjedok govori ono što želi“.

Na početku ročišta problematizirano je procesno pitanje o tome može li ovaj svjedok uopće svjedočiti budući da je kao advokat obavezan na čuvanje profesionalne tajne te da Sanju Lekić brani u drugom predmetu.

Međutim, Sud je nakon razmatranja tog procesnog pitanja i usmenog izjašnjenja svjedoka, dozvolio svjedočenje uz obavezu da Sudu dostavi pisani dokument o tome da je oslobođen čuvanja profesionalne tajne.

Nastavak suđenja planiran je za 16. novembar, kada bi trebalo pristupiti provođenju, odnosno ulaganju u sudski spis dijela materijalnih dokaza odbrane.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Amer Kajmović)