Vijeće sigurnosti UN-a produžilo mandat EUFOR-a u BiH; Alkalaj oštro kritizirao visokog predstavnika: ‘OHR je prevario glasače, Schmidt je prekršio Ustav BiH’
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija usvojilo je Rezoluciju kojom se produžava mandat EUFOR-a (Althea) u Bosni i Hercegovini.
Mandat misije EUFOR-a, koji ističe 5. novembra, produžen je za još 12 mjeseci. Sve zemlje članice, njih 15, dale su saglasnost da pripadnici Misije i dalje budu u Bosni i Hercegovini s ciljem osiguranja mira i stabilnosti.
“Drago nam je što je Vijeće sigurnosti još jednom jednoglasno odobrilo mandat Eufor-Alteae i poslao jasnu poruku podrške ovoj vitalno važnoj misiji za održavanja mira i sigurnosti u BiH i za podršku Dejtonskom sporazumu. Zahvaljujemo se Evropskoj uniji i državama članicama na stalnoj opredijeljenosti za ovu ključnu misiju. Iako nije ovdje danas zaista cijenimo visokog predstavnika Schmidta i njegov nedavni izvještaj koji je podijeljen s ovim Vijećem”, rekao je predstavnik Sjedinjenih Američkih Država u VSUN-u.
Predstavnik Irske u Vijeću sigurnosti UN-a je naveo kako je ta zemlja ponosna što je dio ove misije koja i dalje pruža miri i sigurnosti u BiH. Njeno prisustvo je nezamjenjivo i njeno obnavljanje šalje poruku važnu za stabilnost u BiH i u širem smislu na Balkanu u vrijeme nesigurnosti, kazao je.
Visoki predstavnik Christian Schmidt podnio je ranije svoj redovni polugodišnji izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a o statusu u vezi sa provedbom mira u Bosni i Hercegovini. Schmidt u izvještaju preporučuje povećan angažman međunarodne zajednice kako bi bilo osigurano puno poštivanje Općeg okvirnog sporazuma za mir i omogućene ključne reforme. S tim u vezi, u izvještaju se navodi da EUFOR-ALTHEA nastavlja igrati vitalnu ulogu u očuvanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini i da je njeno prisustvo u Bosni i Hercegovini i dalje neophodno.
Ambasador BiH pri UN-u Sven Alkalaj u obraćanju na sjednici Vijeća sigurnosti posvećenoj situaciji u BiH kritizirao je postupke visokog predstavnika Christiana Schmidta.
On je optužio njemačkog diplomatu da je poduzeo radnje protivne Aneksu 10 Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, dovodeći je, kako je naveo, u stanje destabilizacije.
-Visoki predstavnik je prevario sve birače u BiH, jer sigurno bi glasali drugačije da su bili upoznati sa novim izbornim pravilima. Prevario je i sve aktere izbora, tačnije sve političke partije i nezavisne kandidate, koji bi svakako ponudili drugačije izborne liste i izborni programi koji bi bili u skladu novim izbornim pravilima, ustvrdio je Alkalaj osvrćući se na odluke o izbornoj reformi koje je u izbornoj noći nametnuo Schmidt.
Spornim je Alkalaj ocijenio i to što je Schmidt nametnuo ovakve izmjene Izbornog zakona BiH čije se vrednovanje, kako navodi, sprovodi kroz matematičku formula i koeficijent za sudjelovanje u izbornom procesu određen je u skladu s nacionalnom pripadnošću glasačkog tijela.
Treća sporna stvar za Alkalaja je ta da je Schmidt nametnuo amandmane na Ustav Federacije BiH koristeći dva različita popisa, jedan iz 1991. i drugi iz 2013. godine, navodeći da je njegova odluka pokazuje namjeru da u saradnji sa susjednom Hrvatskom osigura neograničeno sudjelovanje HDZ-a BiH u vlasti.
Zamjerio je Schmidtu i to što je navodno sve ovo planirao i uradio u saradnji s Hrvatskom. Optužio ga je i za selektivnu provedbu presuda Ustavnog suda BiH.
-Postalo je više nego očigledno da je uloga sadašnjeg visokog predstavnika da destabilizira zemlju u korist jedne od susjednih zemlja, kao i nekim od njegovih međunarodnih mentora, ali na štetu BiH i njenih građana. Koristim ovu priliku da naglasim da BiH podržava instituciju visokog predstavnika, u skladu sa mandatom datim Dejtonskim mirovnim sporazumom, ali da je aktivnost sadašnjeg vršioca dužnosti visokog predstavnika postala problem koji treba da bude riješen u najkraćem mogućem roku, poručio je Alkalaj.
Ranije je objavljeno kako je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poslao pismo predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN-a upozorivši da nijedna osoba iz Bosne i Hercegovine, bez obzira na funkciju, nema Ustavom potrebno odobrenje da se obraća pred Vijećem sigurnosti.
(TIP/Izvor: Fena)
30 godina utaje poreza i mizernih plata je obogatilo vecinu poslodavaca. Jer njihov moto je: jbs drzavu, sto bih davao…