Blamiranje s umišljajem: Miloradu Dodiku opozicija još jednom okrenula leđa
Njemački ambasador Thomas Fitchen konačno je dobio agreman. No, nije moglo bez predstave. One u režiji Milorada Dodika, koji je ovo pitanje proglasio vitalnim nacionalnim interesom, poslavši ga u NSRS. Tamo je dobio potvrdu da mu je u ovom mandatu opozicija definitivno okrenula leđa. Glasanju o Dodikovom vetu zastupnici opozicije nisu prisustvovali, te nije postojala potrebna dvotrećinska većina za usvajanje entitetskog veta. Na sceni igra riječi i zaključaka, u kojima vladajuća većina u entitetskom parlamentu objavljuje da oni daju agreman novom ambasadoru Njemačke, iako je agreman već dalo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i to još 2. septembra.
Poslanici NSRS-a došli su na 34. posebnu sjednicu da bi potvrdili Odluku člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika da je davanje agremana njemačkom ambasadoru Thomasu Fitchenu protivno vitalnom nacionalnom, odnosno entitetskom interesu. Međutim, usred sjednice, promjena priče.
“Ne Predsjedništvo, Narodna skupština odlučuje hoće li dobiti agreman ili neće. Mi ćemo mu dati nek bude u Bosni i Hercegovini, ali nek mu bude jasno da sve ono što se bude kosilo s interesima RS-a – glasno ćemo reći njemu i svima”, poručio je Igor Žunić, predsjednik Kluba poslanika SNSD-a u NSRS-u.
“Šta bi, Žuniću? Poklekoste! Jesu vam istegli uši? Došao sam da glasam, a vi kažete ‘daćemo agreman’. Što niste kad su vam uveli sankcije rekli ausvajs američkom ambasadoru?”, pitao je samostalni poslanik u NSRS-u Nebojša Vukanović.
Zvanično, ovaj zaključak podnijeli su poslanici vladajuće većine. Kako je došlo do obrta i od protivljenja do podrške Fitchenu – uskraćeni smo za odgovor.
Za skupštinskom govornicom Dodik je, pak, bio malo rječitiji.
“Bosna i Hercegovina upravo potvrđuje tu činjenicu da hrišćanska i muslimanska zajednica ne mogu da nađu koegzistenciju. Da odbijemo svako petljanje, da odbijemo rezoluciju koju je Njemačka donijela, da kažemo da nije osnova za bilo kakve naše razgovore, da je to kršenje i miješanje u ustavni poredak Bosne i Hercegovine”, rekao je Dodik.
A prije sjednice i oštra poruka najvećih opozicionih stranaka. I dogovor da ne prisustvuju posebnoj sjednici.
“Ne želimo da podržimo politiku izolacije i zatvaranje RS-a jer ovakva sjednica je nastavak loše politike i štetnih poteza koji se vrše prema RS-u”, poručio je predsjednik SDS-a Mirko Šarović.
Tako je u polupraznoj sali već ranije bilo jasno da neće biti potrebne dvotrećinske većine za usvajanje veta. S druge strane, Dodikov poziv za odbacivanje rezolucije Bundestaga izazvao je i reakcije probosanskih stranaka.
“Mislim da ovo stvarno više izlazi iz okvira itekako nadležnosti NSRS-a. Nije više u skladu s Ustavom, nije u skladu s poslovnikom. Sve ovo više liči na jedno pozorište u NSRS-u”, poslanička grupa Zajedno za BiH Senad Bratić.
Kao što je i današnji skupštinski zaplet išao u neočekivanom pravcu, slično je bilo i sa glasanjem. Nema narušavanjaa vitalnog nacionalnog interesa, ali usvojen je Zaključak kojim NSRS daje agreman Fitchenu, iako ga je, barem zvanično još prije 12 dana dalo Predsjedinštvo Bosne i Hercegovine.
(TIP/Izvor: federalna.ba)
KAko ti nije jasno? PA moze kada politika uzima novac i određuje sve.