Ima li bagera na vidiku? Šta se dogodilo sa obećanjem premijera Novalića o izgradnji bazena u Mostaru?
Lana Pudar, 16-godišnja plivačica iz Mostara, nakon što je osvojila 17. avgusta 2022. zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Rimu u disciplini delfin, postala je polovinom augusta glavna vijest u Bosni i Hercegovini (BiH).
Političari u Bosni i Hercegovini su se utrkivali u čestitkama i novčanim nagradama koje su joj isplatili iz budžeta.
Zbog njenog uspjeha, Vlada entiteta Federacija BiH i Grad Mostar, otišli su i korak dalje. Najavili su da je počela izgradnja olimpijskog bazena u njenom rodnom gradu.
Lana Pudar je trenirala do sada u Sarajevu.
Slikanje sa bagerom
“Danas je počela izgradnja bazena u Mostaru. Obećano – ispunjeno.”( Fadil Novalić, predsjednik Vlade Federacije BiH, 25. august 2022. godine).
NETAČNO!
Premijer entiteta Federacije BiH Fadil Novalić (Stranka demokratske akcije), četiri ministra i gradonačelnik Mostara Mario Kordić (Hrvatska demokratska zajednica) obišli su 25. avgusta 2022. lokaciju na kojoj bi se trebao graditi olimpijski bazen u tom hercegovačkom gradu.
Novalić se slikao s bageristom i naglasio kako je Vlada tog bh. entiteta izdvojila osam miliona maraka (oko 4,1 milion eura) za izgradnju. Novalić je tada rekao da “ako to ne bude dovoljno, izdvojit će još”.
Desetak dana kasnije, na gradilištu nema nijedne mašine niti radnika. Kako “napreduje” gradnja vidi se na fotografijama snimljenim 5. septembra 2022.
‘Novac osiguran prije sedam-osam mjeseci’
“Tačno 2. marta uputili smo prijedlog budžeta Federacije BiH u parlamentarnu proceduru na usvajanje i već tad smo imali u prijedlogu izdvajanje osam miliona maraka za izgradnju bazena u Mostaru. Dakle, to nije predizborna priča.”(Fadil Novalić, 5. septembar 2022. godine)
NETAČNO!
Vlada Federacije BIH je na sjednici 4. avgusta 2022. usvojila odluku kojom je namijenjen 4,1 milion eura za bazen, uz oko 1,8 miliona eura za sportsku dvoranu.
Novac će, kako je definirano, biti isplaćivan “u najmanje tri tranše”.
“Prva u maksimalnom iznosu od 20 posto nakon što implementator (Grad Mostar) dostavi zahtjev sa predračunom za izvođenje radova i usluga” (u slučaju bazena oko 410.000 eura). Svaka sljedeća tranša bit će uplaćena nakon što implementator dostavi zahtjev za uplatu tranše i dokaze o realizaciji prethodne”, navodi se u odluci.
Federalno ministarstvo kulture i sporta sa Gradom Mostarom će morati potpisati za svaku tranšu poseban ugovor u kojem će biti definirana namjena sredstava.
Prijedlogom Okvirnog budžeta Grada Mostara 2023. – 2025. predviđeno je po 500.000 eura godišnje za izgradnju bazena.
Što se tiče Mostara, Budžetom FBiH predviđena su samo tri projekta.
Prvi je obnova zgrade “Staklene banke”, za koju je predviđeno šest miliona eura. Porušenu zgradu je Vlada Federacije BiH kupila 2017. godine za milion eura. U tu zgradu bi trebala biti smještena entitetska ministarstva, uredi predsjednika i dopredsjednika ovog entiteta, premijer i njegovi zamjenici.
Drugi projekat je gradnja zgrade Hrvatskoga narodnog kazališta, za šta je predviđeno više od milion eura. Treći je subvencija od 750.000 eura za Aerodrom Mostar, a četvrti projekat je 50.000 eura za izradu “Regulacijskog plana historijskog urbanog krajolika Mostara”.
‘Idejni projekt završen’
“Savremeni olimpijski bazen kakvog nema u regiji, prema regulacijskom planu, Mostar ima planiran gotovo dvije godine. Investicija je to od 12 miliona maraka, a uz podršku svih nivoa vlasti može biti realizovana u roku od godinu dana”. (Salem Bubalo, 19. mart 2021. godine)
NETAČNO!
Zavod za prostorno uređenje Grada Mostara je 19. marta 2021. godine predstavio videoanimaciju projekta bazena, s pratećim objektima uključujući i poslovni centar.
Direktor zavoda Salem Bubalo je “projekt” predstavio Lani Pudar koja se pripremala za nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju održanih u avgustu te godine, članovima njenog kluba Orka, te predstavnicima Sportskog saveza Grada Mostara.
Bubalo je kazao da je na izradi projekta radio veliki broj stručnjaka, te da će činiti svjetlu tačku Mostara i BiH, ali i čitave regije. Godinu kasnije, druga priča.
O tome dalje čitajte ovdje.
(TIP/Izvor: Radio Slobodna Evropa /Autor: Predrag Zvijerac)
pepeljuga popušlić besparić