Predsjednik Hrvatske razgovarao s Miloradom Dodikom

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović  je u telefonskom razgovoru ukazao članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku na potrebu da se u postojećoj situaciji, nakon ruske agresije na Ukrajinu, rješavanju problema u BiH mora prići na odgovoran i trezven način koji će garantovati mir i stabilnost u regionu, saopštila je njegova pres služba.

U saopštenju se navodi da je Milanović u tom kontekstu pozvao Dodika da se “predstavnici Republike Srpske vrate u institucije Bosne i Hercegovine smatrajući da je to najbolji način za nastavak ozbiljnih i važnih razgovora koji čekaju predstavnike sva tri konstitutivna naroda BiH”.

Hrvatski predsjednik je, kako se dodaje, informisao Dodika i o svojoj inicijativi da se BiH, kao i Ukrajini, dodijeli status kandidata za članstvo u EU “što je prije moguće, a u cilju sprečavanja širenja krize na zemlje jugoistoka Evrope”.

Član Predsjedništva BiH izjavio je u razgovoru sa hrvatskim predsjednikom da je Republika Srpska posvećena miru i poštovanju Dejtonskog sporazuma.

Dodik je Milanoviću, na čiji je zahtjev poziv i realizovan, objasnio da predstavnici Republike Srpske nisu napustili institucije, ali da su neki drugi u BiH napustili i Ustav i načine odlučivanja koje propisuje Ustav BiH.

Dodik je zahvalio Milanoviću na inicijativi da se BiH dodijeli kandidatski status u EU.

Dodik i Milanović su razmijenili mišljenja i o aktuelnoj situaciji u Ukrajini, saopšteno je iz kabineta člana Predsjedništva BiH.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Anadolija)