Video: Smajo i Jasmina
U Tuzlanskom kantonu sve stranke su bile ili dio vlasti ili dio opozicije. Igre bez granica ko će vladati ovim kantonom se nastavljaju. Tri vlade poslane u prošlost, na pomolu i četvrta u nepune četiri godine. Da budu na vlasti sredstva se ne biraju, a prepreke se preskaču. Političkom scenom upravljaju pojedinci i interesne grupe, a što je ulog veći igrači sve jači. Jesu li ruke Smaje i Jasmine koštale od 300 do 500 hiljada maraka da bi oborile Vladu SDP-a i PDA, a dovele na vlast SDA i SD. Kome se sprema krivična prijava, a kome fotelja. Od crne liste do VALENTINO KOALICIJE.
Nakon posljednjih opštih izbora u Tuzlanskom kantonu na sceni su bile tri vlade. Prva sa produženim tehničkim mandatom koju su predvodili PDA i SBB. Druga koju je predvodila SDA sa SBB-om, DF-om, SBIH i SD-om. Treća koju je predvodio SDP sa PDA, SBB-om i Našom strankom. Na čelu tih vlada bili su Jakub Suljkanović, Denijal Tulumović i Kadrija Hodžić. Do narednih izbora TK-om će vladati još jedna vlada koju će ponovo predvoditi SDA sa istim koalicionim partnerima bez SBB-a, barem za sada.
“Ako ćemo, kao što će se desiti u ovom izbornom ciklusu imati četiri kantonalne vlade, onda se postavlja pitanje koji je to sindrom vezan za TK da se ta vlada ne može održati ni čitav mandat”, kaže politički analitičar Zlatko Dukić.
Sindrom političkog haosa u kome umjesto rukovodstava stranaka političkim procesima dominantno upravljaju pojedinici i politički moćnici je konstanta ovdašnje političke scene.
„Političke stranke postale ja bih rekao preduzeća, firme. Trgovačke firme”, istakao je Selim Bešlagić, bivši zastupnik Naše stranke u Skupštini TK-a.
“Nastavljeno urušavanje institucija kantona. Sve više građani su gubili povjerenje u institucije sistema, obično se vjerovalo da je moć koncentrirana izvan tih institucija u rukama pojedinaca i da su se na takav način kreirale odluke”, rekao je Mirnes Gušić, predsjednik Kluba SBiH u Skupštini TK-a.
“Iza scene dešava borba za lični interes. Nisu nas slučajno optužili za zemlju u kojoj caruje korupcija i kriminal. A korupciju i kriminal ne provode oni koji nemaju šta jesti. Nego oni koji imaju previše”, dodaje Dukić.
Početak borbe protiv korupcije bivši kantonani premijer Kadrija Hodžić smatra najznačajnijim potezom u mandatu njegove vlade. Ostavku je podnio kada je postalo izvjesno da će biti smijenjen.
“Vlada koja je započela najsnažniji antikoruptivni proces sa usvajanjem zakona, sa usvajanjem ureda koji evo sada treba da počne da radi.T o su procesi koji su nezaustavljivi”, naveo je Hodžić.
Borba protiv korupcije nije bila iskrena smatraju u novoj skupštinskoj većini koja je katastrofalnim ocjenila rad bivše Vlade sa Kadrijom Hodžićem na čelu.
“Bilo je previše nezakonitih imenovanja na koja sam ja ukazivao. Ne samo ja to je potvrdila Federalna inspekcija naročito na UKC Tuzla. Ukazivali smo na mnoge propuste koje je ova vlada pravila, naročito na nezakonitu smjenu 100 i nešto direktora osnovnih i srednjih škola”, kazao je Boris Krešić, zamjenik predsjednika Skupštine TK-a.
“Od nekih istaknutih zvaničnika iz vladajućih struktura porodično stablo na UKC itd. Treba mijenjati i ovu vlast koja sad dolazi, kojoj sam ja načelu, treba prozivati ako nastavi tako”, istakao je Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK-a.
“Najvažnije je da smo ukolonili vladavinu PDA, samim tim i HDZ-a koji je uvučen od strane PDA. To je bio naš politički cilj”, naglašava Mahir Mešalić, predsjednik Kluba DF-a u Skupštini TK-a.
“Ova vlada jednostavno nije odgovorila zadatku. Da su se uglavnom bavili kadroviranjem. Da u 12 resora koji su u vladi ni u jednom nismo osjetili iskorak”, smatra Fahrudin Skopljak, predsjednik Kantonalnog odbora SDA TK.
Tako SDP i Naša stranka nisu uspjeli da sačavaju vlast koju su mimo svojih temeljnih principa formirali sa PDA koju je osnovao i kojom danas vlada iz sjene Mirsad Kukić, državni zastupnik koji se nalazi na američkoj crnoj listi.
“Ova vlada je u ovih godinu dana uradila puno više nego neke vlade prije ove vlade za cijeli četvregodišnji mandat”, naveo je Dževad Hadžić, predsjednik Kluba SDP-a u Skupštini TK-a.
“Neke stvari koje je Vlada radila su odlične, neke su stvari po pojedinim resorima bile katastrofalne. Vi govorite o kliničkom centru. Ja nisam bio na kliničkom centru, ali sam dobijao tako grozne informacije”, kaže Selim Bešlagić, bivši zastupnik Naše stranke u Skupštini TK-a.
“Na žalost ovdje se pokazalo na svoj način da SDP ne zna sačuvati vlast. Ovo je u ovom vijeku treći puta da se SDP neslavno oprašta od vlasti. Nakon alijanske za promjene i 2002. godine kad su izbore izgubili legalno došla je 2014. kada je na prečac prekinuta vlast SDP-a, a evo i sada 2022”, naglašava Dukić.
Aktuelna opozicija optužuje SDA da je do minimalne skupštinske većine došla zahvaljući glasovima tzv. preletača. Jasmina Lugavić, koja je napustila PDA, i nezavisni skupštinski zastupnik Smajo Mandžić podržali su zahtjev za smjenu Vlade koju su predvodili SDP i PDA.
“Ponovo uzima dva mandata od PDA i jednog nezavisnog. To govori o načinu na koji SDA vidi pravljenje vlada i kanonalnih i svih drugih. Znači po svaku cijenu da dobije preletače”, dodaje Hadžić.
“Naravno da je bilo trgovanja, ja u to ne bi ulazio. Svako ima pravo da svoj mandat, takav nam je izborni zakon može da nosi sa sobom”, navodi Senad Alić, predsjednik Kluba PDA u Skupštini TK-a.
“Imate ovaj preletač gospođa Lugavić koja je iz PDA. Ona prelazi i tu se iskazuju određene sumnje u ovo što bi rekao finansijske transakcije. Imate drugog preletača to je gospodin Mandža koji je, čini mi se nije više ni preletač, on sigurno nije dobio pare, ali je zadržao funkcije koje evo u trećem prelaženju, u trećem preletanju zadržava”, pojašnjava Bešlagić.
Jasmina Lugavić odbila je da komentariše takve optužbe. Nezvanično, tvrdi da su lažne i zlonamjerne. Telefonski smo kontaktirali i Smaju Mandžića koji je, također, odbio da o svemu tome govori za Mrežu. Kratko je kazao da će protiv Bešlagića podnijeti tužbu za klevetu. Odbacuje sve optužbe opozije i navodi da je kao nezavisni poslanik mogao da slobodno odlučuje s kim želi da koalira. Međutim, Bešlagić priznaje da za sve optužbe koje je naveo u pojedinim medijima o tzv.preletačima i njihovom koaliranju nema dokaze.
“To je od 300 do 500 hiljada. Iako sam čuo i veću cifru pa ne mogu sebi da dođem. Mislim, to je ja sam rekao rekla kazala. Ja da imam konkretne dokaze ja bi napravio tužbu. Međutim, čim postoji sumnja, što kaže nema vatre gdje nema dima, prema tome ovdje je već mali dim konstantno prisutan kad se radi o preletačima.“
U SDA negiraju da se radi o bilo čemu neregularnom. Smatraju da se optužbe opozicije neutemeljene.
“Što se tiče SDA mi nismo učestvovali ni u kakvim prljavim rabotama, nikoga nismo kupovali. Ova poslanica koja je izašla iz kluba PDA je izašla iz svojih nekih ličnih ubjeđenja. Nije više mogla da izdrži način na koji funkcioniše ni ta parlamentarna većina, ni sama stranka u kojoj je bila”, tvrdi SKopljak.
Sve sumnje u navodnu političku korupciju treba ispitati pravosuđe koje se do sada nikada nije oglašavalo na ozbiljne optužbe koje su se godinama dešavale na političkoj sceni tokom promjene skupštinskih većina i formiranja vlasti kada su oni koji gube vlast optuživali svoje političke protivnike za neregularnosti i trgovinu mandatima.
“Apsolutno nema reakcije i to je ono što je zabrinjavajuće”, naglašava Bešlagić.
“Krajnje je vrijeme da tužilaštvo i naše agencije preuzmu odgovornost i da o ovakvim situacijama izvjeste javnost, da li je bilo političke korupcije ili ne”, smatra Hadžić.
“Apsolutno se zalažem ja i politički subjekt na čijem sam čelu pravosudni organi trebaju da rade svoj posao bez ikakvih pritisaka, nezavisno nek sve provjere i sve ispitaju”, rekao je Skopljak.
SDP i Naša stranka nisu odustali od koaliranja sa PDA bez obzira što se osnivač i njen bivši predsjednik Mirsad Kukić našao na američkoj crnoj listi zbog korupcije.
“Onog časa kada je Kukić došao na američku crnu listu, a nije došao bez razloga, SDP je morao znati da se ne može više praviti da nije znao da Kukić ima oraha u džepovima. Možda bi bilo politički vrlo probitačno, a moralno savršeno da je vlada SDP tada kada je Kukić došao na crnu listu podnijela ostavku. Mislim da bi to bio čin koji bi koristio SDP, a i TK”, ističe Dukić.
Zbog toga bi SDP mogao biti kažnjen na sljedećim opštim izborima.
“Od početka se meni činilo da je riječ o neprirodnoj, odnosno iznuđenoj koaliciji za koju se znalo da će prije ili kasnije morati na ovaj način da završi. Ja se bojim da će SDP fakture za ovo što je činio platiti tek na oktobarskim izborima. Nisam siguran da će taj rezultat biti u korist SDP-a”, dodaje Dukić.
Koaliranje sa PDA bilo je pogrešno, smatra Selim Bešlagić, bivši skupštinski zastupnik.
“Jest greška zato što smo principe koje smo govorili nećemo, možda sam ja napravio u grešku.”
Nova vlast u TK se formira u izbornoj godini. Malo je vremena za velika obećanja.
“Čak ima i neka vrsta simbolike u činjenici da se promjena vlasti u TK desila 14. februara na dan zaljubljenih. Mislim da je to bila potvrda da je to dan zaljubljenih u vlast”, naveo je Dukić.
“Naravno da je to tijesna većina. Da je teško raditi. Međutim, vrlo često takve većine funkcionišu bolje nego neke koje imaju 20-21”, smatra Skopljak.
Za sada u vlast neće SBB, iako je zastupnica te stranke ostala na poziciji zamjenika potpredsjednika Kantonalne skupštine.
“Nismo u ovoj novoj većini niti podržavamo izbor nove vlade”, kazao je Hamzić.
SDA je na pozciju mandatara za sastav nove Vlade predložila Irfana Halilagića mladog kadra lukavačke SDA koji do sada nije obnašao nijednu rukovodeću funkciju u izvršnoj vlasti. Prvo takvo iskustvo će imati na poziciji kantonalnog premijera.
“Sistemski raditi na poboljšanju života svakog građanina TK. A posebno imajući u vidu trenutne okolnosti, trenutno stanje u društvu”, naveo je Halilagić.
“Ne mislim da je ovo nikakav eksperiment. Na kraju premijer Austrije puno mlađ nego je Irfan Halilagić. Godine mislim da mu mogu biti prednost, da je ovo nova energija”, istakao je Skopljak.
“Okolnosti kakave jesu u ovom momentu nisam siguran da je to najbolji izbor. Međutim, obzirom da SDA ima mogućnost da predloži mandatara vjerovatno moraju biti svjesni odgovornosti”, rekao je Gušić.
Fahrudin Skopljak je odbio da bude kandidat za mandatara. Kaže iz objektivnih razloga.
“Mojim prihvatanjem mandata mi ne možemo dobiti novog zastupnika najmanje za dva mjeseca. Mi smo na ovoj tjesnoj većini od 18. Mi se ne smijemo upustiti u avanturu da nemamo 18 zastupnika i to je glavni razlog.”
Vraćanjem ponovo na vlast SDA u TK je riješila unutrašnje turbulencije i sukobljavanja. Osnažili su stranku kojoj se priključju kadrovi PDA. Jasmina Lugavić se vratila u SDA. Azmir Husić, federalni zastupnik napustio je PDA i učlanio se u SDA.
“Ovo što se predsjednik PDA našao na crnoj listi State Departmenta vjerovatno je u velikoj mjeri donijelo nekih turbulencija unutar PDA”, smatra Skopljak.
Raspodjela ministarski resora tek slijedi. U novoj vladi tvrde ne smije niko biti protiv koga se vodi bilo kakav krivični postupak.
“Niko ko ima potvrđene optužnice ne može biti u izvršnoj vlasti”, naglašava Mešalić.
“Svi ministri u budućoj Vladi u tom pogledu moraju biti apsolutno čisti”, dodaje Skopljak.
Da li će nova vlada koju će predvoditi Halilagić biti nova paradigma ili samo eksperiment pokazat će se veoma brzo, a o svemu će svoju konačnu riječ dati i građani na narednim izborima koji će ocjenjivati rezulatate rada svih parlamentarnih stranaka koje su u različitim periodima bile na vlasti.
Ovo je prilog iz magazina Mreža. Sva izdanja ove emisije pogledajte OVDJE.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Omer Hasanović)
Preduzece koje zaposljava takve radnike trebalo bi da dobije subsidij od strane drzave.