Najveća umjetna stijena otvorena u Živinicama

Najveća umjetna stijena za penjanje u BiH tijekom vikenda je otvorena u prostoru Bosanskog kulturnog centra u Živinicama. Tim povodom je održano i prvo međunarodno natjecanje u težinskom penjanju pod nazivom “Živi NICE Živi CLIMB” na kojem je sudjelovalo 40 natjecatelja iz BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Crne Gore, Austrije i Njemačke.
Sportsko penjanje se odvija na prirodnim ili umjetno izgrađenim stijenama poput ove u Žviinicama. Penjanje zahtjeva redovite treninge i uvježbanu tehniku penjanja. Na umjetnu stijenu su pričvršćeni grifovi, odnosno, razni elementi koji simuliraju prirodna ispupčenja i udubljenja na stijeni. Hvatišta za ruke i stopinke za noge mogu biti od različitih materijala. Stijena u Živinicama široka osam, a visoka 13 metara i opremljena je kvalitetnom opremom. Penjačku stijenu mogu koristiti djeca, mladi i odrasli, kako za rekreativno tako i za natjecateljsko penjanje.
„Na ideju se došlo nakon što je zainteresiranost za ovaj olimpijski sport naglo poraslo, kao i zbog nedostatka kapaciteta u trenutno jedinoj dvorani za penjanje koja se nalazi u kućnom ambijentu. Tako se krenulo i u izgradnju ove stijene na kojoj će između ostalog biti moguće održavanje ozbiljnih treninga i obuka za sve kojima to bude privlačno”, rekao je Admir Andelić, instruktor alpinizma koji vodi Penjački klub „UP“ iz Živinica koji je prvi klub ove vrste u TK.
Andelić dodaje da je jedna od ciljeva otvaranja stijene, javnosti pokazati ovaj sport te ga promovirati, ali i poboljšati uslove za treniranje penjanja.
„Sportsko penjanje je ove godine predstavljeno prvi put na Olimpijskim igrama, pa ćemo u budućnosti naše aktivnosti usmjeriti i na otvaranje saveza na razini BiH, kako bi perspektivni penjači imali mogućnost predstavljati našu državu na većim takmičenjima i prvenstvima”, ističe Andelić.
Za promociju ove vrste sporta je i Grad Živinice te je projekat predstavljen i na manifestaciji Dani dijaspore te najavljena podrška i u budućnosti.
“Značajno je istaći da je ovo sport olimpijskog karaktera koji ima Europsko i Svjetsko takmičenje i koji će Gradu Živinice dati jedan novi epitet. Mi ćemo u saradnji sa Penjačkim klubom napraviti dodatne planove za razvoj ove vrste sporta u našem Gradu, a planiramo uraditi još jednu stijenu, na otvorenom. Mladim ljudima koji su napravili ideju o promocije ove vrste sporta u našem Gradu“, kazao je Samir Kamenjaković, gradončalenik Živinica.
Izgradnja stijene trajala je nekoliko mjeseci i koštala oko 30.000 KM, a pomoglo je i Planinarsko društvo sa Bjelašnice.
„Smatramo da je ovaj događaj veliki pomak u BiH ka razvijanju ovog sporta“, kazao je Damir Lukšić iz Planinarskog društva ‘Edelweiss’ Bjelašnica.
Inače, sportsko penjanje je atraktivna disciplina koja je nastala iz alpinizma i počela se razvijati osamdesetih godina 20. stoljeća. Za razliku od alpinizma, u sportskom penjanju oprema služi isključivo za osiguravanje penjača od eventualnih padova, ali ne i za napredovanje. Glavno obilježje ovog sporta su kratki penjački smjerovi ekstremne težine gdje je cilj da se savladaju teški detalji stijene bez obzira na visinu uspona. Ovo je sport kojim se mogu baviti doslovno svi, od djece do starijih osoba. U srednjem vijeku penjanje se aktivno podučavalo kao jedna od sedam plemenitih viteških vještina.
(TIP/Izvor: HG/Autorica: Nataša Tadić)
To grade oni što su upropastili Konjuh ; to im je nagrada !!!