Foto: U Tuzli obilježen Dan nezavisnosti BiH; Gradonačelnik Imamović: ‘U snazi BiH je njena nezavisnost’
Na današnji dan proglašena je nezavisnost BiH nakon što su tu odluku donijeli njeni građani putem referenduma. Tada je većina građana odlučila da se zemlja odvoji se od tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) i postane nezavisna. Polaganjem vijenaca i odavanjem počasti na spomen obilježjima na Slanoj Banji u Tuzli, gradske vlasti, predstavnici udruženja i građani Tuzle su u ponedaljek obilježili Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Imamović: ‘Borba za nezavisnost BiH traje svakodnevno i stoljećima’
Prema riječima gradonačelnika Tuzle Jasmin Imamovića, Tuzla nastoji manifestacionom i spomeničkom kulturom njegovati kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine. ˝Borba za nezavisnost države je prva historijska lekcija za sve Bosance i Hercegovce. Traje svakodnevno i stoljećima. Nezavisnost države se brani i povećanjem njene ekonomske snage. Odbranom neovisnosti pravosuđnja, zakonitost i pravednosti. Racionalizacijom ovog složenog sistema. Ovaj složeni sistem je neracionalan i nepodnošljivo težak za ekonomiju i život građana BiH. Samo ekonomskim napretkom međunacionalnih odnosa, zajedničkim životom, usavršavanjem pravnog sistema BiH mi možemo obezbjediti sigurnost Bosni i Hercegovini,˝izjavio je za TIP gradonačelnik Imamović.
Foto: TIP.ba
Kao je istakao, na svima nama je da dalje čuvamo i gradimo svoju domovinu, jačamo temelje mira, tolerancije i opredjeljenosti ka evropskim integracijama.
˝Stoljeća pokazala da je Bosna i Hercegovina neuništiva, da će nadrasti sve one koji je negiraju, a dokaz tome je bogata historija naše države. U snazi Bosne i Hercegovine je njena neovisnost˝, naglasio je Imamović.
Historijska lekcija
Referendum je održan 29. februara i 1. marta, a za nezavisnost je glasalo 2.073.568 glasača. Od ukupnog broja onih koji su se odazvali na referendum – 99,7 posto bilo je za nezavisnost, a 0,3 posto protiv. Mjesec dana nakon referenduma uslijedila je agresija na Bosnu i Hercegovinu.
Referendumsko pitanje je glasilo:
– Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?
Nezavisnost su snažno podržali uglavnom Bošnjaci i bosanski Hrvati, dok je veći broj bosanskih Srba bojkotovao referendum usljed poziva SDS-a da Srbi ne glasaju. Ne može se reći da Srbi nisu glasali na ovom referendumu.
Na referendum je izašlo ukupno 2.073.568 glasača što je predstavljalo izlaznost od 63,6%. Od tog broja njih 99,7% je glasalo za nezavisnost, a 0,3% protiv te odluke.
Evropska zajednica 6. aprila 1992. godine priznala je Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu.
Parlament je 28. februara 1995. godine donio odluku da se 1. mart slavi kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Sljedbenici iste politike (politika iz manjeg entiteta RS) koja je bojkotovala referendum i danas osporavaju ovaj dan, te se on zbog toga slavi samo u Federaciji BiH.
(TIP/Autor: Adis Jašarević)
Kazniti Našu Stranku na izborima zbog ove lakrdije!