Novo istraživanje pokazuje da učenje stranih jezika može usporiti starenje mozga i do 13 godina

Zanimljivosti

Učenje stranih jezika moglo bi usporiti starenje mozga i do 13 godina, pokazuje novo naučno istraživanje predstavljeno na konferenciji Federacije evropskih neuroloških društava u Barceloni.

Istraživanje je pokazalo da osobe koje govore dva jezika imaju mozak koji izgleda oko šest godina mlađe u odnosu na one koji govore samo jedan jezik.

Kod osoba koje govore tri jezika, mozak je u prosjeku izgledao sedam godina mlađe, dok je kod onih koji govore četiri jezika ta razlika iznosila oko 13 godina.

Kako je istraživanje provedeno?

Naučnici iz Španije, Čilea, Argentine i Irske analizirali su 728 ispitanika iz Baskije, regije poznate po visokom stepenu višejezičnosti, gdje se govore španski, baskijski, francuski i engleski jezik.

Za mjerenje „neurološke starosti“ korištena je magnetoencefalografija, a zatim je vještačka inteligencija analizirala moždanu aktivnost i procijenila tipičan nivo povezanosti mozga u različitim životnim dobima.

Druga grupa od 144 ispitanika dodatno je analizirana i upoređena, uz jednak broj osoba koje govore jedan, dva, tri ili četiri jezika.

Rezultati su pokazali da ne utiče samo broj jezika, već i nivo znanja te starost u kojoj je drugi jezik usvojen.

Stručnjaci: Efekti su značajni

Dr Lucia Amoruso iz San Sebastiana istakla je da višejezičnost ima „stepenasti efekat“ na mozak.

„Ljudi koji govore više jezika imaju mozak koji izgleda mlađe nego što bi se očekivalo za njihovu hronološku dob“, navela je ona.

Ipak, istraživači upozoravaju da nisu mogli u potpunosti isključiti uticaj drugih faktora poput životnog stila, obrazovanja i društvene aktivnosti.

Profesorica Christina Dalla iz Atine smatra da rezultati ukazuju na to da učenje jezika može pomoći očuvanju kognitivnih funkcija.

S druge strane, profesorica Eef Hogervorst sa Univerziteta Loughborough upozorava da višejezičnost može biti povezana i s drugim zdravim navikama, poput čitanja i cjeloživotnog učenja, prenosi The Guardian.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Foto: Ilustracija)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.