Kada bi mogli zamjeniti asfalt ili pokrpati rupe kroz ulicu u centru MZ Pazar od Katoličke Crkve do izlaza na…
Jasmin Imamović (SDP): ‘Dodiku i sličnim političarima je najgore što je Orban izgubio radi svega onoga u čemu ga oni oponašaju’

U Mađarskoj su u nedjelju završeni izbori. U toku predizborne kampanje Milorad Dodik je požurio podržati Viktora Orbana, pa su neki dan u Budimpešti javno hvalili jedan drugoga. Orban je Dodika podržavao godinama i nije mogao spriječiti njegov pad, kao što i Dodik nije uspio spriječiti Orbanov pad, poručio je zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu PSBiH, Jasmin Imamović.
˝Dodik i njemu slični su izgubili Mađarsku kao zemlju svog sigurnog azila, izgubili Orbana koji je kao predsjednik bio njihov najveći oslonac i zaštitnik i u EU i u političkim i u finansijskim krizama. Danas se cijeli civilizirani svijet raduje odlasku Orbana i ruskog uticaja iz srca Evrope. U svemu tome Dodiku i sličnim političarima je najgore što je Orban izgubio radi svega onoga u čemu ga oni oponašaju˝, istakao je Imamović.
Prema njegovim riječima, Orban je kao oni vladao autokratski, stalno isticao zastavu velike Mađarske, čime je ugrožavao princip nepovredivosti granica, bezobrazno se rugao cijelome svijetu ‘dokazujući’ da se istovremeno može sjedjeti na dvije stolice, američkoj i ruskoj.
˝Sve to se sviđalo Dodiku i drugim bivšim, sadašnjim i budućim autokratama.U nedjelju su su saznali da to što se njima sviđa, kod ogromne većine građana Mađarske, Evrope i svijeta, ne može proći˝, zaključio je Imamović.
Obraćajući se svojim pristalicama u Budimpešti, pobjednik izbora u Mađarskoj Péter Magyar obećao je da će vratiti zemlju u glavni tok Evropske unije, pojačati borbu protiv prevara i korupcije te pozvati na odgovornost odlazeću vladu za njene postupke u posljednjih 16 godina. U opsežnom pobjedničkom govoru, Magyar je pozvao Orbana da se suzdrži od donošenja bilo kakvih mjera koje bi ograničile prostor za djelovanje naredne vlade.
Lideri Evrope uz Magyara: “Historijska pobjeda” koja mijenja odnose u regionu
Nakon izborne pobjede Pétera Magyara i njegove stranke Tisza, čestitke i poruke podrške počele su pristizati od brojnih lidera.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je jedan od lidera koji se pridružio čestitkama Péteru Magyaru i njegovoj Tiszi.
U objavi na mreži X poručio je: „Čestitke @magyarpeterMP i stranci TISZA na uvjerljivoj pobjedi. Važno je kada konstruktivan pristup prevlada. Ukrajina je uvijek težila dobrim susjedskim odnosima sa svima u Evropi i spremni smo unaprijediti saradnju s Mađarskom. Evropa i svaka evropska država moraju jačati, a milioni Evropljana teže saradnji i stabilnosti. Spremni smo za sastanke i zajednički konstruktivan rad u korist obje nacije, kao i mira, sigurnosti i stabilnosti u Evropi.“
“Rusi idite kući”
U objavi na mreži X, Donald Tusk je poručio: „Mađarska, Poljska, Evropa – ponovo zajedno! Veličanstvena pobjeda, dragi prijatelji! Ruszkik haza!“
Izraz „Ruszkik haza“ znači „Rusi, idite kući“ – ista poruka koja je ranije odjekivala budimpeštanskim metroom.
Čestitke drugih evropskih lidera
Nove čestitke stižu za Tiszu Pétera Magyara, uključujući njemačkog kancelara Friedricha Merza, irskog premijera Micheála Martina i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića.
Merz je izjavio da se raduje saradnji s Magyarom, naglašavajući želju da „udruže snage za snažnu, sigurnu i, prije svega, ujedinjenu Evropu“.
Britanski premijer čestitao je Péteru Magyaru na izbornoj pobjedi, ističući da je riječ o historijskom trenutku za evropsku demokratiju, prensi Federalna.ba.
„Čestitam Péteru Magyaru na izbornoj pobjedi. Ovo je historijski trenutak, ne samo za Mađarsku, već i za evropsku demokratiju. Radujem se saradnji s vama na sigurnosti i prosperitetu naših zemalja“, napisao je Starmer na mreži X.
Podrška iz nordijskih i baltičkih zemalja
Norveški premijer Jonas Gahr Støre ovu pobjedu je nazvao „rezultatom od velikog značaja za cijelu Evropu“, dok je švedski premijer Ulf Kristersson istakao da je riječ o „historijskoj pobjedi“ koja „označava novo poglavlje u historiji Mađarske“.
Predsjednik i premijer Litvanije također su uputili čestitke, kao i premijer Latvije.
Macron: Pobjeda demokratije
Francuski predsjednik Emmanuel Macron također je pozdravio pobjedu demokratije i „privrženost mađarskog naroda vrijednostima Evropske unije i mjestu Mađarske u Evropi“.
„Zajedno, radimo na snažnijoj i suverenijoj Evropi, za sigurnost našeg kontinenta, našu konkurentnost i našu demokratiju“, poručio je, prenosi The Guardian.
(TIP/Foto: Arhiva)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.







Komentar
O cemu ovaj ?Pa ti i tvoj sdp vladate Tuzlom preko 30 godina.Gori ste od bilo kojeg Orbana.Pretvorili ste Tuzlu u svoju privatnu prciju.Glavni ste krivci za ubistvo penzionera u Domu penzionera.Niko od vas da bar iz moralnih razloga nije dao ostavku.Eto kakvi ste licemjerni.