Mirsad Čamdžić: Ko će preuzeti odgovornost za predaju Predstavničkog doma HDZ-u

Klub Naše stranke održao je u utorak konferenciju za novinare povodom zahtjeva za smjenu predsjedavajućeg Predstavničkog doma Dragana Miokovića.

Mirsad Čamdžić, predsjednik Kluba, rekao je:„Zahtjev za smjenu Dragana Miokovića ogolio je stvarni motiv onih koji su ga pokrenuli. Nije problem u onome što je rekao, problem je u tome što se izvinio. U političkom prostoru u kojem se uvrede, relativizacije i historijski revizionizam izgovaraju bez ikakve odgovornosti, nekima očigledno smeta presedan da političar prizna grešku i uputi izvinjenje onima koje je nenamjerno povrijedio. Jer kada bi takav standard zaživio, onda bi mnogi morali objasniti i svoje izjave, postupke i fotografije˝.

Prema njegovim riječima, smjena Dragana Miokovića ne bi bila samo smjena jednog čovjeka, nego bi otvorila vrata potpunoj koncentraciji moći u rukama HDZ-a. Ta stranka već ima predsjednicu Federacije BiH i predsjedavajućeg Doma naroda, a nakon ove smjene preuzela bi i upravljanje Predstavničkim domom.

˝Svako ko danas digne ruku za takav scenarij mora biti svjestan političke odgovornosti koju time preuzima. Drugim riječima, pred opozicijom je izbor između dva politička koncepta, ali i između dva Dragana: jednog koji je spreman priznati grešku i izviniti se žrtvama i drugog koji se bez ikakvog zazora fotografiše sa ljudima koji simboliziraju najmračnije epizode naše prošlosti i sa estradnim promoterima takve politike˝, kazao je Čamdžić i dodao: ˝Istovremeno, tražimo smjenu dopredsjedavajućeg Mladena Boškovića. To nije nikakav revanš niti politička trgovina zbog zahtjeva protiv Miokovića. To je dosljedan pokušaj da se spriječi scenario u kojem bi i ovaj dom postao još jedna institucija pod potpunom kontrolom HDZ-a. Naša obaveza nije da šutimo dok se politička moć koncentrira u rukama jedne stranke, nego da upozorimo na posljedice takvih odluka i da ih pokušamo spriječiti˝.

O smjeni Miokovića odlučivat će se na sjednici Predstavničkog doma koja će biti održana 11. i 12. 3. Na istoj sjednici razmatrat će se i Deklaracija o osudi fašističkih, nacističkih i antisemitskih poruka i obilježlja u FBiH koju je, također, uputila Naša stranka.

(TIP)