Pezer sva tri puta prestupio i ostao bez plasmana na Svjetskom atletskom prvenstvu

Bosanskohercegovački rekorder u bacanju kugle Mesud Pezer nije se uspio plasirati u finale Svjetskog atletskog prvenstva u Tokiju (Japan), koje je počelo danas nešto iza ponoći i trajat će do 21. septembra.

Kvalifikacije su počele jutros u 3.55 sati po srednjoevropskom, odnosno u 10.55 sati po tokijskom vremenu, a Pezer je u grupi B tri puta prestupio te je ostao i bez plasmana.

Norma za direktan plasman u finale iznosila je 21.35 metara, koju su ispunila samo trojica takmičara – iz njegove grupe Novozelanđanin Tom Volš s 21.74 metra, a iz grupe A Amerikanci Edrijan Pajperi s 21.47 m te Rajan Krouzer s 21.37 m.

Po plasmanu su finale, u kojem će danas u 14.10 sati po srednjoevropskom vremenu nastupiti 12 takmičara, izborili i Britanac Skot Linkoln 21.00 m, Italijan Leonardo Fabri s 20.95 m, Nigerijac Čukvuebuka Kornel Enekveči s 20.83 m, Amerikanac Džoš Avotunde s 20.78 m, Meksikanac Uziel Munjoz s 20.77 m, Čeh Tomas Stanek s 20.67 m, Norvežanin Markus Tomsen s 20.48 m te Poljak Konrad Bukovijecki s 20.38 m.

Srbijanac Armin Sinančević također nije uspio izboriti finale, jer je s 20.18 m zauzeo 16. mjesto u kvalifikacijama, u kojima je nastupilo 36 takmičara. Plasman je ostvarilo njih 32, a u grupi od četiri takmičara koja su bez plasmana bio je i bh. reprezentativac te jedini bh. atletičar na ovom takmičenju.

Pezer je ove sezone i inače bio u slaboj formi, a najduži hitac bio mu je na dužinu od 20.56 metara, s kojim je početkom augusta u Zenici odbranio naslov državnog prvaka. Lični rekord iznosi 21.48 metara, a ostvario ga je 2019. godine.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Arhiva)