Trumpova administracija najavljuje prodaju oružja Ukrajini u vrijednosti 825 miliona dolara

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa odobrila je prodaju oružja Ukrajini u vrijednosti 825 miliona dolara, koja će uključivati rakete dugog dometa i sličnu opremu da bi se ojačale njeni odbrambene sposobnosti.
S druge strane, čini se da su američki napori u posredovanje za mir između Ukrajine i Rusije zastali.
State Department objavio je jučer da je obavijestio Kongres o prodaji raketa, municije dugog dometa i navigacijskih sistema za Ukrajinu. Prodaja će obuhvatiti 3.350 ERAM raketa, 3.350 GPS jedinica, zajedno s komponentama, rezervnim dijelovima i drugim priborom, kao i obuku i tehničku podršku.
Ukrajina će, uz vojnu finansijsku pomoć Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koristiti i finansijsku pomoć saveznika NATO-a – Danske, Nizozemske i Norveške za plaćanje opreme.
Ova predložena prodaja podržat će ciljeve vanjske politike i nacionalne sigurnosti SAD-a poboljšanjem sigurnosti partnerske zemlje koja je snaga političke stabilnosti i ekonomskog napretka u Evropi, prenosi Associated Press (AP).
Prodaja je objavljena u trenutku kada Rusija nastavlja pojačavati napade na Ukrajinu čak i nakon što se predsjednik SAD-a Donald Trump sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na Aljasci ranije ovog mjeseca kako bi insistirao na pregovaračkom rješenju trogodišnjeg sukoba.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fena/Ukrinform)
Jednog dana 2056 onaj sto bi mitraljitotom iz šhume slagao phasiste zaposjeo photelju prime ministra.jah mokrih snova