Dom zdravlja Tuzla povlači odluku o naplati printanja nalaza, Zavod: „Nema zakonskog osnova“

Nakon burnih reakcija javnosti, Javna zdravstveno-nastavna ustanova Dom zdravlja „Dr. Mustafa Šehović“ Tuzla povući će odluku kojom se pacijentima naplaćivalo 10 KM za printanje jednog nalaza. Ovu informaciju potvrdili su iz Ministarstva zdravstva TK, koje je nakon upita medija kontaktiralo menadžment ustanove.

Podsjećamo, odluka je donesena 18. augusta ove godine, a potpisao ju je direktor Samir Mačković. Predviđala je da se pacijentima, osiguranim licima Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, printanje jednog nalaza naplaćuje 10 KM, uz obrazloženje da je donesena na osnovu statuta Doma zdravlja i akata Zavoda.

Međutim, iz Zavoda zdravstvenog osiguranja TK za Federalnu televiziju jasno poručuju da za takvu naplatu nema zakonskog osnova. U odgovoru upućenom Domu zdravlja Tuzla naveli su da su osigurana lica već dobila pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju putem portala e-Pacijent, gdje su dostupni nalazi, uputnice i drugi dokumenti.

„Odluka u vezi sa naplaćivanjem usluge printanja nalaza pacijentima – osiguranim licima Zavoda koji to zatraže je isključivo u nadležnosti Vaše ustanove, kao i formiranje tarife za naplatu istog“, navodi se u aktu koji potpisuje direktor Zavoda, doc. dr. sc. Denis Husić, a koji je dostavljen na uvid Federalnoj televiziji.

Nakon dostavljenog mišljenja Zavoda i pritiska javnosti, Dom zdravlja Tuzla je obavijestio Ministarstvo zdravstva TK da će pomenuta odluka biti stavljena van snage.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić/Foto: FTV)