Ćaci.
Penziju u Federaciji BiH moguće je ostvariti i sa 12 godina radnog staža, ali pod jednim uvjetom: Evo kako…

Iako je zakonom definirano da za dobivanje minimalne mirovine u Federaciji BiH treba imati najmanje 15 godina staža, ovo pravo moguće je ostvariti i s tri godine staža manje.
Dakle, u ovom bh. entitetu nakon napunjenih 65 godina starosti mirovinu mogu primati i osobe koje su aktivno radile svega 12 godina, ali pod jednim uvjetom. Ovo pravilo vrijedi samo za one koji imaju 62 godine ili manje.
Naime, stanovnici Federacije BiH kojima za umirovljenje nedostaju tri godine radnog staža, a imaju 62 ili manje godina, mogu ostvariti mirovinu bez novog zaposlenja, i to tako da im Služba za zapošljavanje dokupi potrebni staž. Kako je definirano Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, Služba za zapošljavanje može dokupiti najviše do tri godine staža, pipe Večernji list.
Prema spomenutom zakonu, nezaposlena osoba kojoj nedostaju do tri godine staža ima pravo da joj se uplati mirovinsko i invalidsko osiguranje sve do ispunjenja uvjeta za starosnu, prijevremenu ili povoljniju mirovinu. Cilj ove zakonske odredbe je omogućiti dostojanstven odlazak u mirovinu osobama koje su godinama radile, ali iz različitih razloga nisu uspjele ostvariti puni staž, a uvjet je da cijelo to vrijeme bude prijavljena na Službu za zapošljavanje.
To pravo odnosi se i na posebne kategorije, uključujući ratne vojne invalide, pripadnike Oružanih snaga RBiH, dobitnike ratnih priznanja i odlikovanja…
Prema navedenom zakonskom propisu, nezaposlena osoba koja je prijavljena nadležnoj ustanovi za zapošljavanje, a kojoj nedostaju do tri godine mirovinskog staža za stjecanje uvjeta za starosnu mirovinu u smislu Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, mora provesti to vrijeme u osiguranju, a najranije od 29. prosinca 2000., kada je ovaj propis stupio na snagu. Zahtjev za ostvarivanje prava na uplatu doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje podnosi nezaposlena osoba u Službi za zapošljavanje prema mjestu prebivališta i on se kompletira u toj službi.
Potvrda o dokazu
Prilikom podnošenja zahtjeva potrebno je dostaviti formular zahtjeva za dokup staža (svojeručno potpisan od podnositelja, fizičke osobe – nezaposlene osobe); originalnu radnu knjižicu ili ovjerenu presliku, odnosno izjavu o izgubljenoj ili uništenoj radnoj knjižici te, umjesto nje, potvrdu o podacima registriranim u matičnoj evidenciji nadležne službe za mirovinsko i invalidsko osiguranje kao dokaz staža osiguranja.
Potvrdu o dokazu statusa nezaposlene osobe (potvrda iz činjenica iz službene evidencije) općinskog ureda za rad daje nadležna služba rada u Federaciji BiH.
Uz navedeno, potrebno je dostaviti i suglasnost za uračunavanje posebnog staža u mirovinski staž, plus potvrdu o dokazu pripadnosti Oružanim snagama (Federalno ministarstvo obrane, FMUP), a za one kategorije mirovina gdje postoji zakonska mogućnost da se on i uračuna u ukupan mirovinski staž – 62 godine starosti i 40 godina mirovinskog staža i 65 godina starosti i 20 godina mirovinskog staža.
Također su potrebni dokazi o potvrdi inozemnih nositelja staža osiguranja ako ih osoba posjeduje (npr. iz Hrvatske, Italije, Njemačke itd.), kao i dokaz o stažu iz radnog odnosa s područja RS-a (ako osoba posjeduje AM obrazac, MIO listing Zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje RS-a).
Po zaprimanju zahtjeva županijska služba za zapošljavanje podnosi pojedinačne zahtjeve nadležnoj županijskoj administrativnoj službi Zavoda za MIO za izračun mirovinskog staža, odnosno staža osiguranja radi ocjene ispunjava li podnositelj zahtjeva uvjete.
Nakon provedenog postupka izdaje se potvrda i s dokumentacijom dostavlja nadležnoj županijskoj službi za zapošljavanje.
(TIP/Izvor: Večernji list/Foto: Ilustracija/Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.