Bravo uvaženi gradonačelniće Zijade.Osjeća se da grad dobiva svoju velegradsku fizionomiju.
Od hljeba do lijekova: Šta znači inflacija od 4,6 posto za potrošače u BiH

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u junu ove godine u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku su porasle za 0,3 posto, dok je na godišnjem nivou u junu u prosjeku zabilježen rast cijena od 4,6 posto, javlja Fena.
Godišnja inflacija od 4,6% znači da su, u prosjeku, cijene roba i usluga koje građani svakodnevno kupuju porasle za 4,6% u odnosu na isti mjesec prethodne godine.
Troškovi života
U praksi godišnja inflacija u ovom iznosu znači da, ako je hljeb prošle godine koštao 2,00 KM, sada bi u prosjeku mogao koštati oko 2,09 KM, ukoliko je litar mlijeka iznosio 1,80 KM, sada bi mogao biti oko 1,88 KM, račun za mjesečne troškove (struja, voda, grijanje) bio 200 KM, sada bi mogao biti oko 209 KM.
Budući da je riječ o prosjeku inflacije, neki artikli ili usluge mogu koštati više ili manje, ali ono što je evidentno u inflaciji od 4,6% je da ukupni troškovi života rastu, i da za isti novac se kupuje manje nego prošle godine.
U šestom mjesecu, zabilježen je i rast cijena u odjeljcima stanovanje i režijski izdaci za 0,5 posto, u odnosu na maj, namještaj, stambeni uređaji i redovno održavanje kuće za 0,4 posto, zdravstvo za 0,1 posto, prevoz za 0,8 posto, rekreacija i kultura za 0,7 posto, dok je prema posljednjim zvaničnim podacima, zabilježen pad cijene u odjeljku hrane i bezalkoholni napici za 0,1 posto i odjeća i obuća za 1,2 posto.
Međutim, na godišnjem nivou, postotci su drugačiji, u junu je registriran prosječan rast cijena hrane i bezalkoholnih napitaka od 10,8 posto, restorana i hotela 7,2 posto, zdravstva 6,4 posto, a rekreacije i kulture 4,9 posto.
Kako stoje kafići
U praksi (ako uzmemo u obzir rast od 10,8 posto), u junu prošle godine hljeb je mogao koštati 2,00 KM, ali u junu ove godine njegova cijena može iznositi 2,22 KM, mlijeko 1,80 KM prošle godine, danas moguće 1,99 KM, jaja (10 kom) 3,50 KM u junu 2024., u junu 2025. mogu koštati 3,88 KM…
Prema povećanju od 7,2 posto, kafa u kafiću je sa, naprimjer 2,00 KM, mogla porasti na 2,14 KM.
U zdravstvu (povećanje 6,4 posto), lijek bez recepta je prošle godine mogao koštati 10,00 KM, ove godine za njega biste platili 10,64 KM.
Sve navedeno su samo primjeri šta u praksi znači određeno poskupljenje. Iz podataka se može zaključiti da, iako prosječna inflacija u junu iznosi 4,6%, određene kategorije su tokom 12 mjeseci znatno više pogođene – posebno hrana i ugostiteljstvo, gdje se svakodnevno i najviše troši.
(TIP/Izvor: Forbes BiH/Foto: Ilustracija/Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.