Google ulaže 37 miliona dolara u razvoj vještačke inteligencije u Africi

Kompanija Google danas je predstavila program vrijedan 37 miliona dolara za ubrzanje razvoja vještačke inteligencije u Africi.

Program podrazumijeva investicije – od lokalnih istraživanja do projekata praćenja poljoprivrednih usjeva i prilagođavanja tehnologija afričkim jezicima.

“Afrika je dom nekih od najvažnijih i najinspirativnijih radova u oblasti AI danas”, rekao je potpredsednik kompanije Google James Manyika na predstavljanju zajedničkog centra za AI u Akri, glavnom gradu Gane.

Centar će služiti za obuku, saradnju i eksperimentisanje.

Među predstavljenim vodećim inicijativama je i saradnja za bezbjednost hrane u oblasti AI, mreža koja okuplja istraživače i neprofitne organizacije, kako bi razvili alate koji poboljšavaju rano otkrivanje gladi, otpornost usjeva i donošenje odluka za male poljoprivrednike.

Cilj je pomoći afričkim prehrambenim sistemima da bolje izdrže klimatske i ekonomske šokove.

Kompanija se takođe priprema za pokretanje platforme za finansiranje, kako bi podržala startupe vođene vještačkom inteligencijom u sektorima poljoprivrede, zdravstva i obrazovanja.

Preko svoje filantropske grane, grupa obećava sedam miliona dolara za proširenje inicijativa za obrazovanje o veštačkoj inteligenciji u Nigeriji, Keniji, Južnoj Africi i Gani.

Google je najavio finansiranje od tri miliona dolara za kolektiv “Masakhane” koji razvija alate za vještačku inteligenciju na više od 40 afričkih jezika.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Beta/Foto: Ilustracija)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.