Utvrđen Prijedlog zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije – mogućnost za privlačenje investicija

Vijeće ministara BiH utvrdio je u četvrtak Prijedlog zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u Bosni i Hercegovini, s oznakom EI, kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti s propisima Evropske unije u ovom području.

Riječ je o zakonu koji predstavlja obavezu BiH prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, te preporukama Evropske komisije i Sekretarijata Energetske zajednice.

Prijedlog zakona biće dostavljen Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri, s tabelarnim prikazom usklađenosti sa zakonodavstvom EU i mišljenjima svih nadležnih institucija.

Prethodno su pozitivna mišljenja na tekst zakona dale vlada Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta.

Predložena pravna rješenja korespondiraju sa Reformskom agendom za Plan rasta, a podrazumijevaju povezivanje tržišta električne energije BiH sa tržištima ugovornih strana Energetske zajednice i EU.

Ovim zakonskim aktom, koji je predložilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, stvara se zakonodavni okvir koji će BiH omogućiti da ispuni preuzete obveze iz Ugovora o stvaranju Energetske zajednice i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Na taj način otvaraju se mogućnosti za privlačenje investicija u obnovljive izvore energije.

Prijedlog zakona sačinila je međuresorna radna grupa u koju su, osim predstavnika Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, bili uključeni i predstavnici nadležnih entitetskih ministarstava, Regulatorne komisija za električnu energiju BiH, Nezavisnog operatora sistema u BiH i “Elektroprenosa BiH”.

OSNOVICA ZA PLATU USKLAĐENA SA ZAKONOM I KOLEKTIVNIM UGOVOROM

Vijeće ministara, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, donio je pojedinačne odluke o visini osnovice za obračun plate, te o visini regresa zaposlenim u institucijama BiH za 2026. godinu.

Nova osnovica za obračun plata utvrđena je u iznosu od 690,86 KM, koliko će iznositi i regres, i usklađena je sa Zakonom o platama i naknadama u institucijama BiH i Kolektivnim ugovorom za zaposlene u institucijama BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Odluka bi trebala da se primjenjuje od 1. januara do 31. decembra 2026. godine, a ako do kraja ove godine ne bude usvojen budžet za narednu fiskalnu godinu, nova osnovica za obračun plata primjenjivaće se od narednog mjeseca od dana usvajanja budžeta.

Riječ je o povećanju osnovice u odnosu na 631,50 KM koja je utvrđena za 2025. godinu, ali do danas nije u primjeni zbog neusvajanja budžeta, zbog čega se i dalje za obračun plata koristi osnovica od 600 KM iz 2024. godine.

Savjet ministara utvrdio je Prijedlog sporazuma o grantu između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj u iznosu od 3.000.000 dolara kojim se sufinansira Projekat pravedne tranzicije u odabranim regijama bogatim ugljem u BiH.

Grant sredstva će biti alocirana Federaciji BiH.

Prijedlog sporazuma o grantu sa osnovama za njegovo zaključivanje biće dostavljen Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, a za potpisnika BiH je predložen ministar finansija i trezora.

Vijeće ministara usvojio je Nacrt programa javnih investicija/razvojno-investicionog programa institucija BiH 2026-2028. godine, koji je pripremilo Ministarstvo finansija i trezora.

Nacrt sadrži podatke o 281 projektu u ukupnoj vrijednosti tri milijarde i 362,04 miliona KM.

Od toga se 980,45 miliona KM odnosi na 122 projekta u realizaciji, 135,96 miliona KM na 25 odobrenih projekata, a dvije milijarde i 245,63 miliona KM na 134 kandidovana projekta, navedeno je u saopštenju.

(TIP/Izvor: bhrt.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.