Speleolozi na Čvrsnici otkrili više od 40 novih podzemnih objekata

Tokom 16. međunarodne speleološke i znanstveno-istraživačke ekspedicije “Ponor Kovači – Izvor Ričine 2025.” speleolozi iz pet zemalja otkrili su više od 40 novih podzemnih objekata.

Ekspedicija, koja se održavala od 12. do 19. jula pod organizacijom Speleološkog društva “Mijatovi dvori” iz Tomislavgrada, bila je podijeljena na speleološki i znanstveno-istraživački dio.

U kampu “Srce Čvrsnice”, na visini od 1810 metara, boravio je 21 speleolog iz BiH, Hrvatske, Bugarske, Turske i Engleske.

Kako su kazali iz Speološkog društva Mijatovi dvori, istraženo je 19 speleoloških objekta, većinom jama, a rekognosciranjem je otkriveno još preko 40 novih speleoloških objekata. 

Dodatno je istraženo nešto manje od dva kilometara podzemnih kanala, nikada prije istraživanih, s tim da su tri jame dublje od 100 metara.

“Najsjajnija zvijezda ovogodišnje ekspedicije je jama Radetzky koju je otkrila ekipa iskusnih speleologa iz Bugarske. Duboka je 126 metara, a do sada je u njoj istraženo više od 400 metara kanala, čime je postala najduži speleološki objekt na Čvrsnici. U jami se još uvijek kriju mnogi neistraženi prolazi i prostori koje tek treba istražiti”, kazali su iz spomenutog društva.

Osim sa svojim fantastičnim podzemljem, Čvrsnica je istražitelje na ovogodišnjoj ekspediciji očarala i svojom geološkom, geomorfološkom i biološkom raznolikošću.

Kroz ekspediciju je znanstveni tim istraživao geološke i hidrološke osnove, mikroklimu i ekologiju te biodiverzitet 8 špilja i jama, 9 krških izvora te nekoliko odabranih vanjskih staništa. 

Sustavna analiza istraživanih lokacija uključivala je i uzorkovanja sedimenta, planktonske frakcije vodenih ekosustava te izradu detaljne foto-dokumentacije. Istraživanja su se primarno provela na području Čvrsnice, ali i na širem području Bukovice, Roškog polja i Šuice.

“Iznimnu pomoć su nam pružili lokalni poznavatelji područja, na čemu im i ovom prilikom zahvaljujemo. Ostvareni podaci, biološki materijal te fotodokumentacija, predmet su daljnjih detaljnih istraživanja, osobito genetičkih i taksonomskih, od kojih očekujemo iznimno vrijedne podatke i spoznaje, kao i nove endemične vrste za znanost”, naglasili su iz Speleološkog društva “Mijatovi dvori”.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fena/Mario Lončar)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.