Zašto baš mi koji nemamo veze sa turizmom plaćamo 50 posto skuplje hranu i piće da više ne možeš popiti…
Vlada TK: Više noćenja, duži boravci i nova prilika za razvoj

Na redovnoj sjednici Vlada Tuzlanskog kantona u utorak je prihvatila Informaciju o stanju turističko – ugostiteljske djelatnosti na području TK u 2024. godini MINistarstva trgovine, turizma i saobraćaja.
Uprkos izazovima s kojima se sektor suočavao tokom 2024. godine, turističko-ugostiteljska djelatnost u Tuzlanskom kantonu bilježi pozitivne pomake. Broj ostvarenih noćenja porastao je za 11,29%, dok je prosječna dužina boravka turista povećana sa 2,36 na 2,66 dana, što jasno potvrđuje rastuću atraktivnost Kantona kao turističke destinacije.
Najveći broj dolazaka i noćenja i dalje se bilježi u Gradu Tuzli, koji raspolaže sa čak 65% soba i 67% ležajeva od ukupnih kapaciteta na području Kantona. Ipak, posebno se izdvaja i Grad Gradačac, zahvaljujući razvoju banjskog i zdravstvenog turizma koji privlači sve veći broj domaćih gostiju.
Značajan izazov predstavljalo je ukidanje direktnih avio linija sa Međunarodnog aerodroma Tuzla, što se odrazilo na manji broj stranih turista. Međutim, sektor ugostiteljstva pokazao je znakove oporavka kroz povećanje broja zaposlenih po objektu i najvišu prosječnu neto plaću u oblasti ugostiteljstva u FBiH. Tuzlanski kanton učestvuje sa 4,18% u ukupnim noćenjima na nivou BiH i 5,95% na nivou Federacije, što ukazuje na veliki prostor za napredak.
Preporuke usmjeravaju ka razvoju održivih i manje poznatih destinacija, te jačanju ponude kulturno-historijskog, zdravstvenog, ruralnog i eko turizma. Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja TK najavljuje nastavak rada na jačanju institucionalne podrške, unapređenju infrastrukture, promociji kroz digitalne kanale i boljoj integraciji kantona u nacionalne i međunarodne tokove turizma.

Rast zaposlenih u trgovini – skoro 19% ukupno zaposlenih u FBiH iz TK
Vlada je prihvatila i Informaciju o stanju trgovačke djelatnosti na području Tuzlanskog kantona u 2024. godini. Prema podacima iz najnovijeg izvještaja Ministarstva trgovine, turizma i saobraćaja TK, tokom 2024. godine zabilježen je blagi pad broja registrovanih subjekata u odnosu na prethodnu godinu, ali je istovremeno zabilježen i blagi porast broja zaposlenih u oblasti trgovine za 2,87% u odnosu na 2023. godinu.
Ukupna vrijednost izvoza Tuzlanskog kantona u 2024. godini iznosila je skoro 2,2 milijardi KM (2.219.939.000), što je manje za 14,25% u odnosu na 2023. godinu. Najviše robe izvezeno je u Austriju, Njemačku, Hrvatsku, Srbiju, Sloveniju, Italiju, Nizozemsku, Mađarsku, Poljsku i Norvešku. U svim kategorijama proizvoda je došlo do smanjenja izvoza izuzev kod kategorija „hrana i životinje“ i „piće i duhan“.
Najznačajniji pad izvoza od preko 40% je u kategoriji mineralna goriva, maziva i srodni proizvodi. Privredni subjekti u Tuzlanskom kantonu tokom 2024. godine uvezli su robe u vrijednosti nešto većoj od 2,86 milijardi KM (2.826.974.000 KM), što je za 1,27% manje nego u 2023.godine. Posmatrajući vanjskotrgovinski bilans u 2024. godini najveći spoljno trgovinski suficit imamo sa Austrijom, dok je sa Srbijom izražen najveći deficit.
Najznačajnija promjena se desila u spoljno-trgovinskim odnosima sa Srbijom jer smo iz dugogodišnjeg pozitivnog bilanasa prešli u najveći negativni spoljnotrgovinski bilans. Sve navedeno ukazuje da je spoljnotrgovinski deficit u 2024. godini iznosio nešto više od 600 miliona KM (607.035.000 KM), odnosno da je pokrivenost uvoza izvozom 78,53%, što je manje u odnosu na 2023.godinu kada je pokrivenost uvoza izvozom bila 90.4%.
(TIP)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.