Čavalić: Prosječnu platu uvrstiti kao indikator za redovno usklađivanje penzija umjesto GDP-a

Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u utorak je na sjednici, nakon informacije o stanju u penzijskom sistemu, usvojio zaključak kojim traži da se prosječna plata uvrsti kao indikator za redovno usklađivanje penzija umjesto GDP-a.

Predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Admir Čavalić izjavio je nakon sjednice da je najviše rasprave izazvala informacija o penzionom sistemu u Federaciji BiH.

– Već znamo da na jednog radnika dolazi 1,19 penzionera, odnosno da od 2018. godine pa do danas na svakog uposlenog radnika u Federaciji BiH imamo dva nova penzionera. Dugoročno to čini sistem nestabilnim. Iako postoji interna stabilnost, svejedno ne osigurava zadovoljstvo našim penzionerima – kazao je Čavalić.

Odbor je raspravljao i o mogućnostima uvođenja drugog ili trećeg stuba penzionog sistema, kao u Republici Hrvatskoj, ali u Federaciji BiH, još nema političke volje i spremnosti za taj proces.

– Odbor je jednoglasno usvojio nekoliko zaključaka. Prvi zaključak je da tražimo da se prosječna plata uvrsti kao indikator za redovno usklađivanje penzija u Federaciji BiH umjesto GDP-a – naveo je Čavalić, a bilo bi idealno, dodao je, da taj odnos ide 60 prema 40 posto u korist prosječne plate.

Drugim zaključkom, kada je riječ o minimalnim penzijama, traže diferenciranje platnih razreda za isplatu penzija, u skladu sa zahtjevima Saveza penzionera Federacije BiH.

– I treći zaključak je, tražimo sveobuhvatnu analizu od Vlade Federacije BiH i nadležnog ministarstva kako reformisati ovaj sistem da ne bude jednostubni i da bude dvostubni odnosno trostubni – pojasnio je Čavalić.

Jedna od tema na sjednici bilo je i tržište kapitala u Federaciji BiH, te su usvojeni i zaključci, a suština tih zaključaka je da se od Vlade FBiH, Parlamenta, traži izmjena zakona o Komisiji za vrijednosne papire FBiH.

– Također, tražimo da se kreira niz novih zakonskih rješenja kako bi imali te “fintech” inovacije na tržištu, da bi dinamizirali tržište kapitala i jednostavno kako bi otklonili finansijski zatvor za građane, posebno mlade, u Federaciji BiH – naglasio je.

“Fintech” opisuje novu tehnologiju integriranu u različite sfere za poboljšanje i automatizaciju svih aspekata financijskih usluga koje se pružaju pojedincima i firmama na tržištu.

Također, sjednici su prisustvovali i predstavnici Ekonomske olimpijade u BiH, koju čine mladi ljudi sa svojim mentorima Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Kao finalisti, oni će prezentovati BiH na Ekonomskoj olimpijadi širom svijeta. 

Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku Predsatvničkog doma Parlamenta FBiH pružio je punu podršku timu Ekonomske olimpijade, a time podržavaju unapređenje finansijske i ekonomske pismenosti.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.