U rad pušten javni modul informacionog sistema upravljanja otpadom FBiH

Fond za zaštitu okoliša u rad je pustio javni modul informacionog sistema upravljanja otpadom FBiH kojem direktno mogu pristupiti svi zainteresirani građani i pretraživati podatke.

Informacioni sistem upravljanja otpadom FBiH (ISUO) je web bazirana platforma za vođenje podataka o nastanku i kretanju otpada, kao i uvozu, proizvodnji i plasmanu proizvoda koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada, te svih aktera koji na bilo koji način sudjeluju u sistemu. Informacioni sistem upravljanja otpadom FBIH je dio planiranog Informacionog sistema okoliša FBiH. Prvog januara 2021. godine je pušten u operativni rad Informacioni sistem upravljanja otpadom FBiH i to je bila prva izvještajna godina, te u svakom pogledu zahtjevna kako za obveznike tako i za Fond za zaštitu okoliša FBiH kao administratora cijelog sistema. U narednim godinama broj registriranih korisnika sistema je konstantno rastao, a time i obaveze Fonda u smislu edukacija, kontakata sa obveznicima, uvida u podatke, kontrole, obrade i sl., saopćeno je iz Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH. 

Od tada do danas održano je preko 80 radionica na kojima je edukaciju za rad u informacionom sistemu prošlo oko 1000 obveznika izvještavanja (subjekata koji vrše plasman proizvoda, kao i onih koji vrše produkciju otpada i upravljanje otpadom) i korisnika sistema na svim nivoima od državnog do lokalnog nivoa. Jedan dio radionica, njih 25, je održan uz podršku UNDP-a, partnera Fonda koji je sufinancirao cjelokupni projekt. Iz Fonda posebno ističu važnost sistema za federalne institucije, kantone i općine, te inspekcije. Cilj je da se upravo ove institucije obuče koristiti sistem kao svoj, jer im omogućava praćenje kretanja svih vrsta otpada u svojoj nadležnosti, a bez potrebe da kreiraju vlastite sisteme.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je u 2024. godini donijelo izmjene i dopune Zakona o upravljanju otpadom, u smislu kaznenih odredbi za neuključivanje u Informacioni sistem i izbjegavanje obaveze dostavljanja podataka u sistem, što je već krajem 2024. godine i početkom 2025. godine rezultiralo povećanim brojem zahtjeva za registraciju kao i povećanim unosom podataka u sistem. Na ovaj način je podcrtana važnost ispunjavanja predmetne obaveze, kao i dat alat za rad inspekcije u ovom segmentu.

Javnosti su sada dostupni podaci o svim registriranim korisnicima i obveznicima sistema, o unijetim i registriranim dozvolama, tipovi dozvola, matični podaci kao što je katalog otpada, postupci za reciklažu i odlaganje, opasna svojstva otpada, te podaci o kretanjima otpada u FBiH. Također, urađen je i prikaz deponija na mapi, a radi se i na pripremi lokacija svih reciklera i sakupljača otpada i njihovom prikazu na mapi.

U javnom modulu se mogu vidjeti i podaci o proizvodima koji poslije upotrebe postaju posebne kategorije otpada (ambalaža u koju je upakovan proizvod, novi i polovni električni i elektronski proizvodi, nova i polovna vozila i gume, ulja i maziva, te baterije i akumulatori).

Jedan dio karakterističnih radionica (po tipu obveznika) je sniman i dostupan na javnom modulu pod sekcijom “multimedija”. Također su napravljena pisana uputstva i kratki video tutorijali za sve korake od registracije i unosa općih podataka do unosa podataka o proizvodima i otpadu.

Na stranici se može vidjeti i trenutni broj registriranih subjekata u ISUO, kao i broj registriranih institucija i prijavljenih šifri otpada. Kako bi se moglo razumjeti o kako velikom poduhvatu se radi u FBiH dovoljno je reći da je kroz sistem do danas unešeno i obrađeno više od 100.000 dokumenata.

Iz Fonda za zaštitu okoliša FBiH se nadaju da će, osiguranje dostupnosti podataka javnosti kroz ISUO, poboljšati opće razumijevanje pitanja upravljanja otpadom, kao i ukazati na važnost osobnog doprinosa i učešća u poboljšanju sistema u svakoj sredini kroz brižljivo postupanje sa otpadom i odvajanje iskoristivih komponenti. Uvidom u podatke može se vidjeti da se posebno mora raditi na smanjenju produkcije otpada što u najvećoj mjeri ovisi od svijesti svakog pojedinca, ali i odgovornosti svih privrednih subjekata.

Javnom modulu se može pristupiti putem linka: https://www.otpadfbih.ba/

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fond za zaštitu okoliša FBiH)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.