Ništa niste uradili ako tome piscu u pokušaju ne napravite spomenik za života. Može na mjestu topa pred Opštinskim sudom…
Na 52. sajmu šljive u Gradačcu očekuje se 150 izlagača iz BiH, Turske, Srbije, Hrvatske, Njemačke i Crne Gore

Sajam šljive u Gradačcu svake godine okuplja mnoštvo izlagača iz sektora poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije te veliki broj posjetilaca.
Ove godine, 52. po redu sajam, trajat će od 27. do 30. augusta, rečeno je danas na pres-konferenciji u povodu 52. Sajma šljive u Gradačcu.
Tokom sajma bit će dodijeljena priznanja za kvalitet meda i mednih proizvoda, a uz bogat kulturni program planirane su i brojne prateće sajamske aktivnosti i takmičarske izložbe.
Partneri sajma
– Mi u Gradačcu volimo reći da je nama sajam glavni događaj u toku jedne godine i uvijek s posebnom pažnjom se odnosimo prema Gradačačkom sajmu ili šljivarevu – kazao je v.d. voditelja Turističkog ureda Grada Gradačac Sakib Imširović.
Na sajmu će se ove godine predstaviti 150 izlagača iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Njemačke.
Nastavljena je višedecenijska saradnja Sajma sa Poljoprivredno–prehrambenim fakultetom Univerziteta u Sarajevu s ciljem da se i ove godine osiguraju najkvalitetnije edukacije i diskusije o aktuelnim problemima sa kojima se suočavaju poljoprivrednici i proizvođači.
Predsjednik Organizacionog odbora 52. Sajma šljive gradonačelnik Gradačca Hajrudin Mehanović ističe da je Sajam šljive reprezentant tog grada.
– Ove godine dogovorili smo se da četiri grada iz Bosne i Hercegovine budu partneri ovog sajma.
Želja nam je bila da kroz Savez općina i gradova umrežimo gradove koji imaju sajamske manifestacije i da pokušamo time doprinijeti ovoj kao i drugim manifestacijama u Bosni i Hercegovini – kazao je Mehanović.
Naglasio je da će na ovogodišnjem sajmu pokušati osigurati veće prisustvo izlagača i partnera iz Republike Turske, te dodao da je ove godine planiran značajno bogatiji kulturno zabavni program.
Sajam šljive je mjesto gdje se govori i o prehrambenoj industriji i Vlada Tuzlanskog kantona putem resornog ministarstva već duži niz godina aktivno učestvuje u organizaciji i prezentaciji Sajma.
Pomoćnik ministra za poljoprivredu, šumarstva i vodoprivrede Tuzlanskog kantona Samid Šarac kazao je da je iz budžeta Federacije BiH i Tuzlanskog kantona osigurana novčana podrška u iznosu od 9,5 miliona KM za poljoprivrednu proizvodnju na području Kantona.
– Šljiva kao osnovna voćarska kultura na području Grada Gradačac zauzima značajno mjesto i poljoprivredni proizvođači sa područja Gradačca ostvarili su novčanu podršku u iznosu od 950.000 KM.
Najbolji rezultati
Cilj Vlade TK je da se stvara što povoljniji ambijent za poljoprivredne proizvođače. Grad Gradačac je poznat u Bosni i Hercegovini kao sredina koja ima izuzetnu razvijenu voćarsku proizvodnju.
Poljoprivredni proizvođači na području Gradačca bilježili su nabolje rezultate kada je u pitanju voćarska proizvodnja.
Nažalost, u 2025. godini zabilježen je mali prinos voćarske proizvodnje i zbog toga smo poljoprivrednicima osigurali novčanu podršku – istakao je Šarac.
Organizator ovogodišnjeg sajma je Turistička zajednica Grada Gradačac. Pokrovitelji 52. Sajma šljive u Gradačcu su vlade Federacije BiH i Tuzlanskog kantona, Vanjskotrgovinska komora BiH i Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Sajam šljive)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.