Pogrešna vam je informacija. Tulumović je izabran za predsjednika.
Velika policijska akcija u 43 zemlje, uključujući i BiH: Uhapšeno 158 trgovaca ljudima i zaštićene 1.194 žrtve

Ovogodišnja operacija kodnog naziva “Global Chain” realizirana je od 1. do 6. juna 2025. godine, a predvodile su je agencije za provođenje zakona Austrije i Rumunije, uz koordinaciju i podršku EUROPOL-a, FRONTEX-a i INTERPOL-a.
U operaciji je učestvovalo gotovo 15.000 službenika iz 43 različite zemlje, a slobode je lišeno 158 trgovaca ljudima i zaštićeno 1.194 žrtve. Fokus akcije “Global Chain” bio je na suzbijanju trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, prisilnog kriminala i prisilnog prosjačenja.
S ciljem uspješnog provođenja ove međunarodne operativne akcije na području Bosne i Hercegovine, u periodu od 2. do 6. juna 2025. godine, na nivou Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH uspostavljen je Nacionalni koordinacioni centar, koji je koordinirao ukupne aktivnosti na području naše zemlje, zajedno sa Centralnim koordinacionim centrom u Varšavi.

U radu Nacionalnog koordinacionog centra učešće su uzeli predstavnici nadležnih tijela u BiH, učesnici akcije.
U operativnoj akciji učestvovalo je 13 agencija za provođenje zakona u BiH (Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državna agencija za istrage i zaštitu, Granična policija BiH, Služba za poslove sa strancima BiH, Federalna uprava policije, Policija Brčko distrikta BiH, MUP Kantona Sarajevo, MUP Tuzlanskog kantona, MUP Zeničko-dobojskog kantona, MUP Srednjobosanskog kantona, MUP Zapadnohercegovačkog kantona, MUP Unsko-sanskog kantona i MUP Hercegovačko-neretvanskog kantona) uz aktivno učešće Tužilaštva BiH i Nacionalne kontakt tačke za saradnju BiH sa EUROPOL-om. Sva uključena tijela postupala su u skladu sa svojim djelokrugom rada i zakonskim nadležnostima, uz koordinaciju aktivnosti sa nivoa Nacionalnog koordinacionog centra.
U akciji je angažirano 3.220 službenika iz 13 agencija za provođenje zakona i uspostavljeno 195 punktova na targetiranim žarišnim tačkama. U okviru navedenih aktivnosti kontrolirano je 41.933 osoba, 6.318 vozila, 126 lokacija i 71 let / avion.
Uhapšeni
Kao rezultat navedenih aktivnosti, otkriveno je 20 potencijalnih žrtava trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, prisilnog prosjačenja i prisilnog braka (državljanke Kine, Brazila i BiH). Uhapšene su tri osobe zbog krivičnog djela međunarodno vrbovanje na prostituciju i međunarodna trgovina ljudima (jedan državljanin Kine i dva državljana BiH), dok se aktivno radi na otkrivanju izvršilaca svih detektiranih krivičnih djela i dokumentiranju nezakonitih aktivnosti. Izdate su dvije žute potjernice INTERPOL-a i izvršeni pretresi objekata na više lokacija, pri čemu su pronađeni predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku (mobilni telefoni, laptopi, lični dokumenti, gotov novac) i drugi predmeti koji upućuju na izvršenje krivičnih djela.
Tokom provođenja operativne akcije korišteni su zaštićeni kanali EUROPOL-a, INTERPOL-a i SELEC-a, što je omogućilo brzu i efikasnu razmjenu informacija i unakrsne provjere na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Na osnovu preliminarnih rezultata akcije, na nacionalnom nivou inicirane su četiri nove istrage zbog krivičnih djela povezanih sa trgovinom ljudima (prisilni brak, prisilno prosjačenje, prostitucija) i krivotvorenja dokumenata. Na međunarodnom nivou inicirano je sedam potencijalnih istraga koje uključuju krivična djela međunarodno navođenje na prostituciju, međunarodna trgovina ljudima, krivotvorenje dokumenata i krijumčarenje ljudi.
Seksualna eksploatacija
Posebno ističemo da su dva najistaknutija slučaja u vezi krivičnog djela međunarodno vrbovanje na prostituciju i međunarodna trgovina ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, u okviru kojih su identificirane strane žrtve (kineskinje i brazilke) iskordinirana sa nivoa Nacionalnog koordinacionog centra Direkcije. Prva informacija podijeljena je od Službe za poslove sa strancima, nakon čega su se u rad uključili Federalna uprava policije i Državna agencija za istrage i zaštitu. Zahvaljujući brzoj reakciji i koordiniranom poduzimanju aktivnosti na terenu, uz nadzor postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH, uspješno su locirane potencijalne žrtve trgovine ljudima i poduzete sve potrebne mjere na njihovom zbrinjavanju i prikupljanju dokaznog materijala.
Prilikom provođenja ove operativne akcije Direkcija je još jednom potvrdila svoju nezaobilaznu koordinacijsku ulogu u sektoru sigurnosti BiH, te kao jedinstvena tačka kontakta za međunarodnu operativnu policijsku saradnju.
Direktor Direkcije, Enes Karić, izražava zadovoljstvo multiagencijskim pristupom u okviru akcije Global Chain i koordiniranim radom agencija za provođenje zakona u Bosni i Hercegovini.
– Zahvaljujući zajedničkim naporima, Bosna i Hercegovina je ostvarila zapažene rezultate u okviru ove međunarodne akcije i istakla se kao ozbiljan partner u borbi protiv trgovine ljudima na međunarodnom planu – istakao je direktor Karić.
Aktivnosti u okviru akcije Global Chain podržane su od strane projekta EU4FAST – podrška EU jačanju borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu.
(TIP/Izvor: faktor.ba/Foto: Europol)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.