Schmidt iz Potočara: Nismo postigli dovoljno u obrazovanju u RS, glorifikatori zločina moraju snositi posljedice

Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini gostovao je jutros u specijalnoj emisiji na N1 televiziji koja se emituje iz Potočara povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Na pitanje novinara N1 televizije da je Schmidt kako je ostvario zadatak koji je prošle godine s istog mjesta obećao pa poručio da ga o istom pitamo naredne godine. Tada je rekao da moramo znati kako se nositi s onim koji poriču genocid, koji poriču istinu.

“Vidimo da su prvi koraci učinjeni za one koji poriču genocid. Nije to dovoljno, ali imamo prve osude za glorifikaciju koja se desila u Bratuncu. Ono što nismo uspjeli jeste prihvatanje odluke Ustavnog suda BiH da obrazovni sistem i narativi koji se koriste u nastavi moraju promijeniti i gledati žrtve u RS, a ne samo tzv. heroji. ‘Heroji’ nisu bili heroji nego agresori. I tu nismo postigli ono što sam se nadao da ćemo postići. Moj zaključak je da se mora učiniti više i na nove načine”, rekao je Schmidt.

Prošle godine je Schmidt rekao da nove snage koje se javljaju nisu kao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, međutim, svjedoci smo da su omalovažavali opsadu Sarajeva, a isto tako i vrijeđali žrtve Prijedora.

“Postoje dobri glasovi, ali moramo biti svjesni da se šire takve priče samo kako bi izbjegli da se smatra da djeluju protiv svoje etničke grupe i to je pogrešno. Ja bih rekao da dolazi do određene promjene i u RS-u, psotoji potencijal da ćemo doći na to. Ne znam da li Dodik ima potencijal shvatiti, ali on je sam prije 15 godina lično govorio o genocidu, a sada poriče. Treba se vratiti svojim korijenima. Ja sam blago optimističan da možemo naći dovoljan broj ljudi koji će iskreno govoriti o tome”, dodao je Schmidt.

Činjenica je da još ratnih zločinaca nije izvedeno pred sud. Ineteresovalo nas je da li će to ostati tako?

“Imao sam dobar susret sa Sergeom Brammertzom koji je bio glavni tužilac i sada je tužilac u Rezidualnom mehanizmu koji je formiran nakon što su spojeni Sud za bivšu Jugoslaviju i Ruandu. I njegov je zadatak da vrši krivično gonjenje u Srbiji i Hrvatskoj jer postoje neki koji bi trebali biti izvedeni pred sud jer postoji sumnja da su ratni zločinci. Treba se uspostaviti bolja saradnja i oni očekuju više doprinosa s njihove strane. Ako ćemo postići zacjeljivanje rana moramo postići da se zna ko su agresori i ubice, da se krivično gone i izvedu pred lice pravde. Možda su oni najviše rangirani izvedeni, ali ostali nisu”, naglasio je.

Je li postalo jasno da samo prinuda donosi rezultat?

“Ponekad razgovaram sa međunarodnim prijateljima koji me pitaju zašto ne razgovaram s ljudima i ne organizuejm okrugle stolove. To se treba raditi, međutim, ovdje nije riječ o mrkvi nego o štapu. Naša pravna pozicija se mora vezati za posljedice onih koji ne poštuju. Što se čovjek dalje odavde nalazi oni više preferiraju da se sjedi i priča, međutim, nakon godina smo shvatili da je potrebno imati određene kontrole, ponekad intervencije”, poručio je Schmidt.

(TIP/Izvor: N1)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.