Naida Redžepović: Održiva farma ćurki iz Orašja i borba za zdraviju ishranu

Veterinarka Naida Redžepović vodi održivu farmu ćurki u Orašju, bez poticaja, s fokusom na zdravu ishranu i sigurnu proizvodnju mesa.

Iako je sve manje uzgajivača ćurki u Bosni i Hercegovini, pronašli smo veterinarku Naidu Redžepović, koja se bavi ovom održivom proizvodnjom. Njen moto je: znanjem i radom do vlastitog poduzetništva.

Prvi specijalizirani objekt za uzgoj purića obitelj Redžepović napravila je 2006. godine, ali je stradao u poplavi 2014. te su napravili novi.

“Drugi objekat je koštao preko 200.000 KM, s tim da smo u tom periodu dobili jedan dio sredstava od UNDP-a, pomogli su nam u financiranju farme”, ističe Naida.

S obzirom na visoke temperature, posebno se mora voditi računa o gustoći naseljenosti u samoj farmi, a vrši se i stalna prevencija bolesti.

“Ne dozvoljavamo ulazak u farmu drugim ljudima, i ako se ulazi u farmu, obavezno se mora raditi dezinfekcija obuće i oblačiti posebna odjeća, ne može se ulaziti iz nekog drugog objekta u naš objekat zbog prenosa bolesti”, objašnjava Naida.

Poticaja za ovu proizvodnju nemaju, unatoč tomu, Redžepovići ne odustaju, a plasman nije upitan.

“Naš koncept je baziran na tome da radimo uzgoj do mjesec, odnosno do 30–35 dana. Nakon toga se vrši isporuka ćurana u veterinarske i poljoprivredne apoteke na cijelom području Bosne i Hercegovine”, navodi ova veterinarka iz Orašja.

Proizvodnja purića znatno je skuplja u odnosu na piliće, ali su i benefiti ovoga mesa u ishrani također mnogo veći. Dr. Redžepović ističe da je meso kvalitetnije s mnogo više proteina i manje masti i kolesterola, te se nada da će i građani postati svjesniji važnosti ove namirnice u prehrani.

(TIP/Izvor: Federalna.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.