Video/Alidžanović: Transparentnost, jačanje kapaciteta i kvalitetne istrage ključ su našeg djelovanja

Od maja 2024. godine Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona vodi glavni tužilac Vedran Alidžanović. Odmah po preuzimanju funkcije, Alidžanović je definisao strateške prioritete, među kojima posebno ističe borbu protiv korupcije, unapređenje saradnje s policijskim agencijama, edukaciju javnosti i, što naglašava kao ključno, transparentnost u radu. Za godinu dana mandata, kako ističe, 90 posto definisanih ciljeva već je realizovano.

– Kantonalno tužilaštvo TK ima 40 sistematizovanih pozicija za tužioce, iako taj broj nikada nije potpuno popunjen – navodi Alidžanović.

Ukupno, tužilaštvo broji između 100 i 110 uposlenika, uključujući i administrativno osoblje. Poseban izazov u radu predstavlja geografska disperzija – tužioci svakodnevno putuju i do najudaljenijih općinskih sudova u kantonu, poput Gradačca, Gračanice ili Banovića.

– To zahtijeva dodatne resurse i predstavlja logistički izazov koji drugi kantoni nemaju u ovom obimu – ističe.

Jedan od prvih zadataka koje je sebi postavio kao glavni tužilac bio je izrada programa rada koji, kako kaže, nije samo forma, on je osnova za strateško djelovanje institucije. Među pet glavnih strateških ciljeva, Alidžanović izdvaja borbu protiv organizovanog i privrednog kriminala, jačanje finansijskih istraga i oduzimanje imovinske koristi. Ali također, “veoma važnim smatramo i edukaciju građana, transparentnost i jačanje saradnje s policijskim agencijama”.

– Naš cilj je da građani vide šta radimo – kaže Alidžanović, naglašavajući da je Tužilaštvo u posljednjih godinu dana pokrenulo više kanala komunikacije – od aktivne Facebook stranice, preko Instagrama do redovno ažurirane web stranice.

– Objavljujemo i edukativni sadržaj kako bi građani razlikovali pravne pojmove: šta je pritvor, uslovna osuda, presuda, optužnica…

U okviru tog pristupa objavljeni su i intervjui sa tužiocima, stručnim savjetnicima i psihologom Tužilaštva, a sve s ciljem približavanja institucije javnosti i demistifikovanja njenog rada.

Tužilaštvo je, prema Alidžanovićevim riječima, uložilo značajan napor u jačanje međusobne saradnje s policijskim agencijama – od kantonalne do državne i OSA-e.

– Stavili smo se na raspolaganje policiji u svakom trenutku – naglašava.

Kroz saradnju s OSCE-om započete su i edukacije policijskih službenika o temama koje su identificirane kao kritične tačke u praksi – s ciljem da se smanji broj grešaka i poveća efikasnost u radu. Planiraju, kako kaže, većinu tih edukacija završiti do kraja 2025. godine.

Govoreći o kritikama na odluke Tužilaštva, Alidžanović poručuje: “Naše odluke donose se isključivo na osnovu dokaza. Nezadovoljstvo stranaka često dolazi iz subjektivnog osjećaja, ali sve naše odluke su provjerljive”.

Ističe da su negativne tužilačke odluke, poput obustava istraga, podložne kontrolama – kako internim, tako i od strane Federalnog tužilaštva.

– Povećan broj pritužbi vidimo kao pozitivan signal. To nas tjera da dodatno unapređujemo kvalitet našeg rada – naglasio je Alidžanović.  Posebnu pažnju pridaje finansijskim istragama i oduzimanju imovinske koristi.

– To je najefikasnija kazna u borbi protiv korupcije i privrednog kriminala. Mi želimo dostići standarde koje ima, naprimjer, Kantonalno tužilaštvo Sarajevo – kaže glavni tužilac, priznajući da je to jedan od najvećih izazova u njegovom mandatu.

Zbog toga su u Tužilaštvu provedene interne reorganizacije – razdvajanja i spajanja određenih odjela, s ciljem efikasnijeg procesuiranja složenih predmeta. Rezultati tih promjena očekuju se u narednim mjesecima.

Kao ozbiljan problem u funkcionisanju Tužilaštva, glavni tužilac navodi kadrovsku popunjenost.

– Imamo šest upražnjenih tužilačkih pozicija, plus dodatno opterećenje zbog bolovanja – ističe.

Poseban izazov je privući kandidate koji ne traže samo “zonu komfora’” nego su spremni s entuzijazmom ući u tužilački posao.

– Nadamo se da ćemo uskoro osigurati sredstva od Vlade TK za raspisivanje konkursa za nove pozicije – poručuje, dodajući da su povećanje broja predmeta i prijava ogroman pritisak.

– Broj pritvorskih predmeta porastao je za čak 74 posto – to su kompleksni, hitni predmeti koji traže maksimalnu posvećenost.

Govoreći o nedavno usvojenom zakonu o zaštiti od nasilja u porodici, Alidžanović kaže da je zakon „stigao stihijski“.

– Iskreno, zatečeni smo. Treba nam dodatna obuka i praksa. Zakon je pooštrio kaznenu politiku, a nasilje u porodici je u porastu i kao društveni fenomen i kao krivično djelo – upozorava on. 

Za kraj, Alidžanović se osvrnuo na priznanje koje je dobio od Federalne uprave policije.

– Bio sam iznenađen, nisam znao da će doći do toga. Ali to je priznanje za cijeli kolektiv, ne samo za mene lično. Zajedno smo radili, zajedno smo prepoznati – zaključio je Vedran Alidžanović, glavni kantonalni tužilac Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona.

(TIP/Izvor: Fena/Autor: Edin Skokić/Video/Foto: Mirza Efendić)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.