Oni ne znaju se uhvatiti u koštac i da razvijaju energetski sektor, putnu komunikacije jer to razvija državu
Krađa identiteta u BiH – kad pasoš pocrveni

Bh. državljanin Andrej Jović četiri godine doživljava pakao na granicama jer je njegove lične podatke zloupotrijebio ubica narkoklana Radoje Živković. Morao je čak platiti i kaznu za prekršaj koji je Živković napravio u vrijeme kada je pripremao ubistvo u Turskoj.
Piše: Azhar Kalamujić (CIN)
Andrej Jović ni kriv ni dužan godinama doživljava neugodnosti na graničnim prelazima diljem Balkana jer elektronski sistem nakon skeniranja njegovog pasoša signalizira da se radi o osumnjičenom ubici za kojim je raspisana Interpolova potjernica.
Prelazak granice za Jovića i njegovu porodicu je pakleno iskustvo: zadržavanje na granicama i po četiri sata, odvođenja Andreja u posebne prostorije i njegovo isljeđivanje, pretresanje prtljaga… Štaviše, jednom je morao platiti i masnu kaznu za saobraćajni prekršaj koji je u inostranstvu napravio njegov neželjeni dubler.
Njegove lične podatke je 2021. godine zloupotrijebio Crnogorac Radoje Živković kako bi se domogao pasoša Bosne i Hercegovine (BiH) i tako skriven iza tuđeg identiteta putovao u ubilačke akcije. Godinu kasnije ovaj je član Kavačkog klana u Istanbulu organizovao likvidaciju Jovana Vukotića, vođe protivničkog Škaljarskog klana. Ubrzo je uhapšen a početkom ove godine i osuđen na doživotni zatvor. Turska policija je kod Živkovića pronašla lične dokumente na ime Andrej Jović.
Iako je ovaj teret trebao skinuti s leđa još nakon hapšenja kradljivca njegovog identiteta, Jović je nakon šest pretresa na granicama tek nedavno osjetio olakšanje. On posljednjih 30-ak godina živi u Subotici, a bh. pasoš nikada nije izvadio. Izbjegavao je u javnosti iznositi svoje probleme, a onda je pročitao tekst Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) o zloupotrebama bh. pasoša i shvatio da nije jedini koji trpi zbog krađe identiteta. Na poziv da posjete našu redakciju u Sarajevu, Andrej i njegova supruga Tatjana su se početkom juna nakon dugo vremena odvažili preko granice i prvi put je prešli bez problema. No, i dalje nisu mirni jer im slobodan prolaz nije zvanično zagarantovan.
Interpol šuti
NCB Interpol Sarajevo nije želio CIN-u dostaviti informaciju o statusu potjernice za Živkovićem, navodeći da samo Generalni sekretarijat ove policijske mreže u Lyonu procjenjuje koje potjernice će biti dostupne javnosti putem njihove internetske stranice. Ona o Živkoviću nije objavljena.
„Evo, to traje tri-četiri godine. Mi i dalje nikakvo rešenje nemamo. Prosto ne znamo šta da radimo. Mi smo mladi, nemamo još dece, mi bismo da putujemo, ali kako!? Otkud znam hoće li on negdje biti uhapšen, hoće li biti ubijen greškom. Može i to da se desi. Bilo je slučajeva, je l’ tako“, kaže Tatjana.
„Duboko sam zabrinut za sopstvenu bezbjednost i ugled“, navodi ovaj 39-godišnjak. Objašnjava kako je imao ozbiljne probleme svaki put kada je izlazio iz Srbije, a potom i kada je pokušavao ući u Tursku, BiH ili Crnu Goru.
Jovićevi problemi su počeli prije četiri godine. Nikšićanin Radoje Živković, kojem je za vratom visila Interpolova potjernica, trebao je regularne putne dokumente sa tuđim identitetom kako bi putovao bez straha od hapšenja. On je u ljeto 2021. angažovao grupu bivšeg banjalučkog policajaca Dalibora Ćurlika da mu pomogne u prikupljanju dokumentacije, navedeno je u izvještajima Uprave za organizovani i teški kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Živković je izradio falsifikovanu ličnu kartu Srbije na ime Andrej Jović, a potom je uz pomoć pripadnika grupe u Banjoj Luci izvadio Uvjerenje o državljanstvu BiH na ime Jović te potvrdu o mjestu boravka. Ćurlik je potom odveo Živkovića u Policijsku upravu Banja Luka kako bi mu se našao pri ruci u uredu za izdavanje ličnih karata i pasoša.
Nadzorne kamere u zgradi policije snimile su ih dok su popunjavali zahtjev za izdavanje pasoša. Živković je snimljen i kako se fotografiše i ostavlja otiske prstiju za nove dokumente. Početkom jula 2021. godine je dobio pasoš da bi već krajem istog mjeseca kao Andrej Jović odletio u Istanbul. Tamo je u septembru naredne godine uhapšen pod optužbom da je organizovao grupu koja je dugo vremena pratila, a potom i likvidirala Jovana Vukotića.

Niti odmora na raftingu, niti Božijeg mira u Ostrogu
Na znajući u kakvu je nevolju upao tuđom krivicom, stvarni Jović je 2022. godine krenuo na rafting u BiH.
„Prilikom predaje pasoša srpski graničar je ustanovio da postoji Interpolova poternica i automatski je sledio pretres“, sjeća se Andrej.
Tatjana pojašnjava da su u kolima osim njih dvoje bili i njena majka i još jedan čovjek: „Njega su izvadili sa koferom na pretres“.
Pustili su ih nakon sat, tvrdeći da je to bila rutinska kontrola. Međutim, samo nekoliko trenutaka kasnije na prelazu BiH predočene su im nove pojedinosti. Bh. graničar je pitao da li smo u nekim odnosima sa Radojem Živkovićem.
„Nisam znao o čemu se radi i onda smo mi preko Googlea proverili ko je, ustvari, Radoje Živković i otkrili smo da je, ustvari, ubica, kriminalac“, rekao je Andrej.
Sljedeće putovanje bilo je u Crnu Goru u Manastir „Ostrog“, jedno od najvećih pravoslavnih svetišta na Balkanu. I ponovo iste scene na granici.
„Izvinjavanje, mi moramo proveriti. Izašla je neka poternica, dok mi to u sistemu ne skinemo i, eto, sačekajte sa strane… A onda pretres, ispitivanje, čime se bavimo“, prisjeća se Andrej.
„Bio sam besan zato što znam da nisam ništa kriv, a osim toga, imao sam problem sa svim ljudima koji su bili oko mene. Sramota je to“, kaže ovaj Subotičanin.
Naredne godine riješili su da odmor provedu u Turskoj. Nadali su se dobrom provodu. No, tokom granične kontrole njegov pasoš je ponovo signalizirao nevolje.
„Na aerodromu u Antaliji smo sleteli, išli redom. Ja prođem pasošku kontrolu i iza mene je on bio. I sad ja gledam, vidim da policajac telefonira i samo odjednom njega odvode preko onog hola velikog na drugu stranu. Dva policajca ga vode. I sad ja onako stala, gledam, nema nikog ni da pitam, ne znam šta se dešava. Ne znam hoće li ga u tom momentu deportovati, hoće li ga uhapsiti, gde će ga odvesti. Ja sam, ono, trčala za njim pa su i mene sprovodili“, prisjeća se Tatjana.
Radoje skrivio, Andrej platio
Andrej kaže da su ga zadržali pet sati. Otkriva da su mu nakon privođenja naložili i to da plati kaznu za parking prekršaj iz prethodne godine u Turskoj u iznosu od preko 100 eura.
“Iako nikada pre nisam bio u Turskoj i nije imao nikakve veze sa prekršajem, rečeno mi je da imam dve opcije: plaćanje kazne ili momentalna deportacija u Srbiju.”
Ovaj Subotičanin kaže da je tek tada shvatio da je neko ukrao njegove podatke i izvadio putne dokumente na njegovo ime.
„Oni su nama diktirali podatke: ime oca, ime majke, matični broj i sve se podudaralo sa njihovom fotokopijom“, navodi Andrej.
„Znači, sve su moji podaci, osim slike koja je njegova. Što je najgore, malo i sličimo nekako“, navodi ovaj Subotičanin i dodaje da nije bilo nikakve šanse da dokaže da to nije on.
Kaznu je na kraju morao platiti da mu ne propadne ljetovanje. Nakon iskustva iz Turske riješili su da odustanu od odmora u inostranstvu iako su sanjali o putovanju u Grčku.
Andrej je prošle godine ipak morao preko granice. Dobio je poziv za razgovor za posao u Bijeljini za jednu njemačku firmu. Međutim, zbog problema na granici zakasnio je na razgovor.
„Uputili smo se u Bijeljinu, s time da smo krenuli pa jedno tri sata smo sebi dali ranije da krenemo baš zbog toga što smo pretpostavili da će biti problem.“
I bio je u pravu. Na granici ponovo problem sa potjernicom. Opet iznova, ista situacija.
Novinari CIN-a su pronašli da je najmanje 60 članova Kavačkog, Škaljarskog, Šarićevog i klana „Amerika“ kao i drugih kriminalnih organizacija iz Srbije, Crne Gore, Bugarske, Hrvatske i Slovenije dobilo regularne pasoše BiH. Svi oni su zloupotrijebili lične podatke građana BiH koji godinama trpe posljedice zbog problema na granici ili policijskih isljeđivanja u matičnim državama.

Novinari CIN-a su uz Jovića pronašli još trojicu državljana BiH čiji su identiteti ukradeni te iskorišteni u Brčkom za izdavanje pasoša članovima Škaljarskog klana. Oni su, također, doživjeli neugodnosti na granicama ili pozive policije i ispitivanja.
Njihove porodice su 90-ih iz Bijelog Bučja, sela kod Teslića, doselile u Bački Brestovac u Srbiji i tamo podigli farme krava. Iako su zadržali državljanstvo BiH, niko od njih nije dizao bh. putne isprave.
Jedan od njih Predrag Đurđević veli da nikada nije putovao izvan zemlje, dijelom i zbog toga što se plašio da bi mogao imati neugodnosti na granici.
„Sami znate, dok nekome dokažeš, neprijatno je, pitanje je gdje ćeš završiti”, rekao je Đurđević.
Njegove podatke je 2020. godine za potrebu krivotvorenja pasoša ukrao Ratko Živković koji se u krivičnim evidencijama Srbije nalazi zbog ubistva, nasilništva i trgovanja drogom. Predragov identitet mu je trebao jer je za njim bila raspisana međunarodna potjernica.
Pravi pakao na granici prolazi njegov rođak Đurađ Trivunović, također stočar iz Bačke. Njegovi lični podaci zloupotrijebljeni su za potrebe bh. pasoša Dejana Pavlovića, člana Škaljarskog klana iz Beograda, osuđenog trgovca drogom.
Prvi put Trivunović je doživio veliku neugodnost krajem augusta 2022. godine kada je sa svojom i porodicom supruge pokušao ući u BiH na Graničnom prelazu Šamac.
„Rekli su mi sačekajte, kontrola, i ja sam sačekao“, veli Trivunović i dodaje da mu je potom prišao granični policajac i saopštio da je na crvenoj Interpolovoj potjernici.
Nakon provjere koja je trajala dva sata utvrđeno je da Đurađ nije kriminalac za kojim je tragala policija pa su nesmetano ušli u BiH. Međutim, dva dana kasnije na povratku u Srbiju ponovo je doživio neugodnosti:
„I opet isto. Kada se vraćam, dajem pasoš, a pasoš opet pocrveni“.
Nakon povratka u Srbiju pozvao je kriminalističku policiju u Brčkom da prijavi problem i kaže da su mu tada obećali da više neće biti zadržavan na granici.
„Kazali su mi skinuli smo te sada sa toga i više nećeš imati problema. I ja sam to tako i prihvatio. I poslije godinu dana sam opet išao i opet isto”, rekao je novinarima Trivunović.
Svi građani BiH tražili su pomoć policijskih i pravosudnih institucija u BiH i Srbiji, ali je nisu dobili. Jović kaže da su ga u policiji u Srbiji čak savjetovali da se ne pojavljuje sa ličnim dokumentom jer će ga morati uhapsiti ako se aktivira potjernica.
(TIP/Foto: Ilustracija: Željko Todorović / CIN)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.