“Dolina milionera” u BiH postaje veliko gradilište: Projekt od milijardu KM mijenja sliku bogate regije

Jedna od najrazvijenijih regija u Bosni i Hercegovini uskoro će postati veliko gradilište.

Zapadna Hercegovina, nazvana još i “Dolina milionera”, mjesto je kroz koje će se graditi brza cesta od Mostara, preko Širokog Brijega i Gruda, do hrvatske granice.

Procijenjena ukupna vrijednost projekta iznosi skoro milijardu maraka, a dužina saobraćajnice će biti oko 60 kilometara, piše BiznisInfo.ba.

Gradnja ceste počinje veoma brzo jer su već izabrani izvođači radova za prve dvije dionice ukupne dužine od desetak kilometara i vrijednosti od preko sto miliona KM, i to kod Gruda.

Hercegovačke firme 

Već i sama izgradnja značit će mnogo za dodatni razvoj ove ionako razvijene regije zbog angažmana radne snage, potrošnje materijala te mobilizacije svih drugih sektora koji prate realizaciju ovako velikih projekata.

Dodatni podstrek je što su za gradnju prve dvije dionice izabrane hercegovačke firme – Hering Široki Brijeg i KTM-Brina Posušje, sa dobrim šansama da im pripadnu i druge dionice. To će značiti puni angažman lokalnih snaga.

Nakon što bude izgrađena, ova cesta će donijeti novi nivo privrednog razvoja Zapadnoj Hercegovini koja će biti bolje povezana sa Evropskom unijom.

S druge strane, cesta će povezati ovu regiju sa Mostarom, gdje će se spajati sa Koridorom 5C, što znači i da se otvara nova veza sa najprometnijim koridorom u BiH te da se ostvaruje konekcija sa Sarajevom s jedne strane i Pločama s druge.

Podsjetimo da bi u međuvremenu trebala krenuti izgradnja nekoliko novih dionica Koridora 5C kroz Hercegovinu.

Riječ je o dionicama u okolini Mostara, te onima u smjeru Konjica i Sarajeva.

Sve skupa, cijela Hercegovina će se pretvoriti u veliko gradilište u koje će se sliti milijarde maraka, a sve se očekuje u ovoj i narednim godinama.

Bolje saobraćajne veze će dodatno pospješiti razvoj Zapadne Hercegovine koja je dom nekih od najvećih domaćih kompanija.

Među njima su brojni distributeri svjetskih brendova, ali i mnogi veliki proizvođači i izvoznici. To znači da će nove saobraćajnice svim donijeti veliku uštedu novca i vremena, dok će ujedno otvoriti put novim domaćim i stranim investicijama.

Vlasnici firmi

Slika privrede ove regije je raznolika, što pokazuje i kratki pregled najvećih kompanija koji donosimo u nastavku.

Najveća firma u Zapadnoj Hercegovini po ukupnim prihodima je Voleta Grude u vlasništvu Petra Ćorluke. Kompanija je u 2024. godini imala prihode od 442 miliona maraka i dobit od 57,5 miliona.

U Grudama posluje još jedna velika firma a to je Grafotisak. Ova kompanija u 2024. je imala prihode od 146,6 miliona maraka i dobit od 16,1 milion maraka.Vlasnici firme su Marko i Nikola Vranješ.

Najveća firma u Širokom Brijegu su TT Kabeli koji su lani imali prihode od 357,4 miliona KM i dobit od 17,5 miliona, u vlasništvu porodice Kožul. Kompanija je vodeći proizvođač niskonaponskih kablova u jugoistočnoj Evropi.

Slijedi kompanija Feal s prihodima od 215,7 miliona ali sa još većom zaradom koja iznosi čak 28,5 miliona. Većinski vlasnik kompanije je Mario Čolak. Feal je vodeći proizvođač aluminijskih profila za građevinarstvo i industriju, firma na tržištu postoji već 20 godina.

Među najvećim kompanija je i firma MCI s prihodima od 184,8 miliona i dobiti od 11 miliona maraka u 2024. godini. Vlasnik kompanije je Miljenko Crnjac. Primarna djelatnost je trgovina i zastupanje domaćih i inozemnih robnih marki, s posebnim naglaskom na distribucijsku ulogu na tržištu Bosne i Hercegovine.

Tu su i firme Lukas TP Nakić koja je imala prihode od 166,8 miliona KM i dobit od 17,7 miliona, te Nameks s prihodima od 148 miliona i zaradom od 11,4 miliona u prošloj godini. Ove dvije kompanije su u vlasništvu porodice Nakić.

Nameks je vodeći maloprodajni lanac supermarketa koji djeluje na području Hercegovine. Lukas TP Nakić jedan je od najvećih uvoznika i distributera u BiH za široki raspon namirnica i proizvoda za domaćinstvo od renomiranih evropskih i regionalnih proizvođača.

Ne smije se zaboraviti kompanija Mepas s prihodima od 165,7 miliona i dobiti od 20,4 miliona maraka, u vlasništvu porodice Grbešić. Uspješna poduzetnička porodica iz Bosne i Hercegovine u svom vlasništvu ima niz kompanija u Hrvatskoj koje se ubrajaju u lidere tamošnje industrije.

Vlasnici su firmi Saponija, Brodomerkur i Koestlin u Hrvatskoj. Ove firme pod njihovom upravom posluju sve bolje. Također, preuzeli su poznati Hotel Park u Makarskoj. Također su vlasnici luksuznog hotela u Mostaru uz najveći hercegovački šoping centar Mepas Mall.

Na kraju, kompanija koja je u prošloj godini prvi put prešla prag od sto miliona KM godišnjih prihoda, je Bernina Široki Brijeg. Vlasnik je Ivan Hrkać. Lani su imali prihoda od 114,7 miliona maraka i dobit od 5,8 miliona. Bave se trgovinom na veliko voćem i povrćem, između ostalog i uvozom banana.

Najveća firma u Posušju je Lager u vlasništvu Milenka Bašića. Firma je prošle godine imala prihode od 282,3 miliona maraka i dobit od čak 83 miliona KM. Druga najveća firma u Posušju je Miviko, koja se bavi proizvodnjom električnih kablova. Lani su imali prihode od 206,9 miliona KM i dobit od 16,8 miliona. Osnovana je 2008. godine u Posušju, a njen vlasnik je Damir Vican.

Bogati poduzetnici

Još jedna velika komapanija je Planet, koja je prošle godine ostvarila prihode od 152,3 miliona i zaradu od 14,2 miliona. Firma se bavi distribucijom robe široke potrošnje a vlasnik je Krasnodar Petrović.

Posušje se može pohvaliti još jednom više nego uspješnom kompanijom dobro poznatom u cijeloj BiH, a riječ je o Vokelu. Kompanija je lani imala ukupne prihode od 113,3 miliona i dobit od 12,2 miliona maraka. Vlasnik je Radica Lončar.

Osnovna djelatnost je uvoz, izvoz i prodaja materijala za vodovodne instalacije, transportnih i distribucijskih vodovoda, keramike, sanitarija, parketa, laminata te uređaja i opreme za centralno grijanje i klimatizaciju. Imaju mrežu svojih centara širom BiH.

Prihode od više od sto miliona KM u Posušju ima i firma Meggle koja je u stranom vlasništvu.

Četvrti grad koji pripada regiji Zapadne Hercegovine je Ljubuški. U tom gradu također ima dosta bogatih i uspješnih poduzetnika. Najveća firma je Džajić-Commerce d.o.o. čija je osnovna djelatnost uvoz, distribucija i prodaja robe široke potrošnje svjetski poznatih brandova. Firma je lani imala 99,6 miliona KM prihoda i 8,5 miliona KM dobiti. Vlasnici firme su Goran i Mladen Džajić.

Druga je firma Jur Prom koja je lani imala prihode od 99 miliona KM i dobit od devet i po miliona KM. Ova kompanija se bavi trgovinom autodijelovima, a vlasnica je Plamenka Jurčić.

(TIP/Foto: Biznisinfo.ba))

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.