Carobna uzrecica, prebacivanje tereta kroz povecanje cijen gradjanima. Znate li vi sta drugo?
CSS upozorava: BiH zaostaje u ulaganju u vojnu sigurnost

Centar za sigurnosne studije (CSS) upozorio je na pasivnost bh. političara prema ključnim sigurnosnim pitanjima, ističući da izdvajanja za odbranu u BiH iznose svega 0,76 posto BDP-a, dok su troškovi za policiju gotovo tri puta veći. Navode da je u 2023. BiH za vojsku izdvojila manje od 400 miliona KM, a za policiju oko 1,1 milijardu KM.
CSS poziva na hitno otvaranje političkog dijaloga o sigurnosnoj politici države, jer smatraju da ignorisanje tih tema predstavlja ozbiljnu prijetnju budućnosti BiH.
Dodaju da u poređenju s evropskim zemljama, BiH značajno zaostaje u ulaganju u vojnu sigurnost. Iz CSS-a podsjećaju da je Samit NATO-a održan u Hagu prošao gotovo nezapaženo u bosanskohercegovačkoj javnosti, a iako je skup ocijenjen historijskim, nijedan bh. političar nije se oglasio povodom njegovih zaključaka. Naglašavaju da Bosna i Hercegovina formalno teži članstvu u NATO-u, ali bez konkretnih koraka u tom pravcu.
Potcrtano je da je strateški dokument o vanjskoj politici istekao još 2023., a novi nije ni u pripremi jer ni Predsjedništvo BiH ni Ministarstvo vanjskih poslova nisu pokazali inicijativu za njegovo donošenje. U međuvremenu, NATO je usvojio odluku o povećanju izdvajanja za odbranu na pet posto BDP-a, što bh. vlasti nisu ni komentarisale, saopćeno je iz CSS-a.
(TIP/Foto: Ilustracija/Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.