Tako je precednič̣e..zivijo...ziv.ti bijo...da ti svetli kuća.🤣
Poljoprivrednici u velikim problemima, predviđaju pad prinosa i povećanje cijena

Vreli, ali i sušni val uzima danak i u poljoprivrednoj proizvodnji širom zemlje. Suša prijeti padom prinosa, ali i drastičnim poskupljenjima na jesen. Proizvođači su očajni, ulaganja ogromna, a povrata sve manje. Udruženje poljoprivrednika Federacije uputilo je apel svim nivoima vlasti da hitno proglase stanje elementarne nepogode.
U plastenicima i na njivama zemlja je ispucala, a zalijevanje postaje luksuz. Stotine maraka dnevno ode samo za gorivo potrebno za navodnjavanje. Cijene repromaterijala za proizvodnju su vrtoglavo porasle, a sve to bez garancije da će se uloženo i vratiti. Proizvođači bilježe gubitke, a neki već sada razmišljaju o odustajanju od daljnje proizvodnje.
“Svaki dan 200 maraka dizela ide samo za navodnjavanje, to je održavanje, a gdje je sjeme? Za 12 duluma dinje, koliko imamo posijano, dali smo 4.000 KM samo za sjeme, plus folija, crijeva itd. Ulog je izuzetno veliki, da nam Bog dadne kišu, da imamo neki račun od ovoga što smo uložili. Ako ovako potraje narednih sedam dana, biće kriza što se tiče hrane i cijene će ići gore”, ističe proizvođač Mustafa Gradaščević.
Stradale su i žitarice. Žetva pšenice je u toku, ali cijena i dalje nije poznata. Kombajni na njivama, a podsticaji još na papiru. Proizvođači kažu – gubimo i novac i strpljenje.
“I dalje predajemo pšenicu, a cijenu ne znamo. Podsticaji još nisu isplaćeni. Pšenica je skoro skinuta, a nije isplaćeno 500 maraka po hektaru, ni lokalna zajednica nije isplatila po 10 feninga, koje je obećala”, kaže Savo Bakajlić, predsjednik Asocijacije poljoprivrednih udruženja Bosne i Hercegovine.
A ministarstvo obećava: isplatićemo sve, samo nakon što se završi žetva.
“Ove godine je to 12,4 miliona KM podsticaja na koje se odnosi 500 KM po hekataru. Ranije je gorivo bilo subvencionirano sa 80 feninga i to je ono što ministarstvo u ovom momentu može da uradi. Osim toga, podnijeli smo inicijativu Vijeća ministara za uvođenje prelevmana u iznosu od 10 feninga i carine od pet feninga”, navodi Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a (SNSD).
Subvencije stižu kasno, cijene se formiraju nepoznatim putevima, a poljoprivrednici preživljavaju između praznih obećanja i napola ispražnjenih računa. U međuvremenu, sve nade polažu u vremenske prilike i, kako kažu, Božiju pomoć. Upozoravaju i na to da bi jesen mogla donijeti nova poskupljenja, ne samo zbog manjih prinosa, već i zbog skuplje proizvodnje.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Ivana Đurđević-Bajić6/Foto: FTV)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.