Foto: Sportske igre mladih BiH: Završena prva smjena Velikog finala– druženje, takmičenja i radost najmlađih SIM-ovaca

Grad Sarajevo je proteklih dana bio domaćin prve smjene Velikog finala 15. Plazma Sportskih igara mladih u Bosni i Hercegovini. Najmlađi SIM-ovci takmičili su se u trkama na 60 metara, igri između dvije vatre, šahu i stonom tenisu.

Ovogodišnju prvu smjenu državne završnice, održanu od 15. do 17. juna, ugostila je Općina Ilidža. Više od 800 učesnika iz 29 gradova i općina širom BiH uživalo je u trodnevnom druženju, sportskim nadmetanjima i obilasku Sarajeva. Pokrovitelji obje smjene Velikog finala su Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo i Visit Sarajevo, uz čiju podršku se ovo veliko sportsko okupljanje tradicionalno održava u glavnom gradu naše zemlje.

Posebnu pažnju privukla su uzbudljiva takmičenja u okviru m:tel Cup-a u igri između dvije vatre. Mališani su se takmičili u dvije kategorije – godišta 2016. i mlađi, te 2014. i mlađi. Arena Hills bila je ispunjena dječijim osmijesima, a borbenost i timski duh nisu izostali. U najmlađoj kategoriji, prvo mjesto i plasman na Međunarodnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih osvojila je ekipa „Vatrene lopte“ iz Novog Travnika. Srebro je pripalo ekipi „Hercegovci“ iz Ljubuškog, a bronzu su odnijeli simpatični „Zalužani“ iz Banje Luke.  U starijoj konkurenciji slavili su „Limači“ iz Čapljine, dok su drugo i treće mjesto pripali ekipama „Kolibrići“ iz Kladnja i „Vatrene zvjezdice“ iz Sarajeva.

U okviru Chupa Chups utrke na 60 metara, u kategoriji djevojčica (2016. i mlađe), zlatnu medalju osvojila je Ajna Kadrić iz Sarajeva (Novi Grad), srebro Ejna Arnautović s Ilidže, a bronzu Lana Tursunović iz Srebrenika. Kod dječaka iste kategorije najbrži je bio Harun Smječanin iz Sarajeva (Novi Grad), ispred Isaka Salahovića (Novi Grad) i Ervina Đerzića iz Banovića. U starijoj kategoriji, najbrži su bili Viktorija Šilak iz Kiseljaka i Afan Pezo iz Sarajeva (Novi Grad). Srebrene medalje pripale su Nikolini Šobo iz Zvornika i Filipu Paviću iz Tomislavgrada, a bronzane Lejli Džambo iz Gračanice i Irfanu Gogaliću iz Sarajeva (Novi Grad). U revijalnoj kategoriji za 2013. godište i mlađe, najbrži su bili Ajna Bećirović iz Hadžića i Alija Omerović iz Sarajeva (Novi Grad).

Pokrovitelj regionalnih takmičenja i ove godine je Federalno ministarstvo kulture i sporta, dok u saradnji sa specijalnim partnerom Olimpijskim komitetom BiH Igre širom zemlje promovišu olimpijske vrijednosti: prijateljstvo, poštovanje, izvrsnost i fair-play.

U prvoj smjeni državne završnice održana su i takmičenja u šahu i stonom tenisu. Svjetska šahovska federacija (FIDE) je i ove godine pokrovitelj šahovskih turnira u svim SIM državama, a turniri su održani u dvije starosne kategorije.

U okviru Lutrija BiH Cup-a u šahu, u konkurenciji dječaka, pobjednici su bili Mihailo Stamenković iz Bijeljine (starija kategorija) i Petar Gazić iz Banje Luke (mlađa kategorija). Srebro su osvojili Nikola Sibinčić (Banja Luka) i David Perić (Bijeljina), dok su bronzane medalje pripale Davidu Kneževiću i Bogdanu Vladičiću, obojici iz Banje Luke. U konkurenciji djevojčica, obje zlatne medalje otišle su u Bijeljinu – slavile su Ana Nedeljković (starija) i Dunja Gajić (mlađa kategorija). Srebrne medalje pripale su Luciji Galić iz Mostara i Anji Radonjić iz Zenice, a bronzane Nadiri Durić iz Sarajeva i Irini Mimić iz Foče.

Takmičenja u stonom tenisu održana su u okviru Mentos Cup-a. U konkurenciji djevojčica, zlato su odnijele Irina Petković i Olivera Kecman, obje iz Banje Luke. U muškoj konkurenciji slavili su Dino Zlotrg iz Zenice i Stefan Milinković iz Banje Luke. Srebrene medalje pripale su Zejidu i Emiru Hodžiću iz Tuzle, dok su kod djevojčica drugo mjesto osvojile Amra Imamović iz Tuzle i Iman Mehić iz Zenice. Bronzane medalje osvojili su Pavle Petković (Kotor Varoš) i Benjamin Čabarabdić (Zenica) među dječacima, te Zara Zlotrg (Zenica) i Ena Defne Kasumović (Tuzla) među djevojčicama.

Plazma Sportske igre mladih nastavljaju svoje sportsko putovanje, a druga smjena Velikog finala zakazana je za sredinu jula, kada će Sarajevo ponovo postati centar dječijeg sporta, prijateljstva i nezaboravnih trenutaka.

(TIP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.