Dok su inspektori MUPa na đumi narko dileri se obračunavaju samo 150 metara od sjedišta policije..
Foto: Regionalni sajam privrede u organizaciji projekta 100 najvećih

Poslovne novine iz Sarajeva i Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH su u srijedu na konferenciji za medije najavile projekat 100 najvećih u BiH i regionu i 100 EXPO – Međunarodni sajam privrede i konferencija, koji će se održati 21. i 22. oktobra 2025. godine u hotelu Hills u Sarajevu.
Manifestacija „100 najvećih“ već 38 godina predstavlja najrelevantniju platformu za objektivno rangiranje i nagrađivanje najuspješnijih kompanija iz BiH i regije, na osnovu prihoda, dobiti, izvoza i broja zaposlenih.
Ove godine, projekat se realizira pod visokim pokroviteljstvom člana Predsjedništva BiH dr. Denisa Bećirovića i uz podršku Ministarstva vanjskih poslova BiH, predsjednice Federacije BiH Lidije Bradara i Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta.
Alena Ahmetspahić Fočo, direktorica Projekta „100 najvećih“ naglasila je „Projekat 100 najvećih u BiH i regionu predstavlja svojevrsni barometar privrednih kretanja – omogućava uvid u trendove rasta, otpornosti i transformacije privrede u Adria regiji. Taj kontinuitet je od važnosti – jer znači povjerenje tržišta, ali i bogatu bazu podataka koju kompanije, investitori i institucije koriste kao osnovu za donošenje poslovnih odluka, planiranje partnerstava i identifikaciju sektora sa najvećim potencijalom. I ove godine uz regionalne podatke, dodatno jačamo lokalni aspekt projekta, kroz objavu i promociju privrede u lokalnim zajednicama. Svečana ceremonija dodjele priznanja za najuspješnije privrednike planirana je za 21, oktobar u hotelu Hills na Ilidži. Nastavljamo sa izdanjem štampane publikacije 100 najvećih u BiH i regionu, u kojoj ćemo objaviti rang liste najuspješnijih kompanija po prihodu, dobiti, izvozu i broju zaposlenih, te više od 30 analiza privrednih djelatnosti. Nastavljamo, prošle godine započeto, partnerstvo sa Business Run događajem, gdje će kompanije uključene u projekat i njihovi zaposlenici imati priliku da pokažu timski duh i poslovnu energiju i na trkačkoj stazi.“

Ahmet Egrlić, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, dugogodišnjeg suorganizatora Projekta, izjavio je: „Upravo je regionalna saradnja ono što ovom događaju daje posebnu vrijednost. Povezivanjem kompanija, institucija i stručnjaka iz cijele regije, stvaramo prostor za zajednički rast, razmjenu znanja i bolje razumijevanje tržišnih prilika. Tržišta u našem regionu, iako svaka sa svojim specifičnostima, dijele mnoge sličnosti i izazove. Zajedno činimo ekonomski prostor sa više od 350.000 kompanija, s ogromnim potencijalom za trgovinu, inovacije i investicije. Komora će, u sladu sa svojim nadležnostima, nastojati da obezbijedi povoljniji ambijent za privređivanje, doprinese povećanju konkurentnosti bh. privrede i njenom značajnijem regionalnom povezivanju i predstavljanju u svijetu“.
Emil Kučković, direktor Poslovnih novina, predstavio je dodatnu vrijednost ovogodišnjeg projkta „100 najvećih“ koja se ogleda u održavanju 100 EXPO – Međunarodnog sajma privrede i konferencije, 21. i 22. oktobra, koji će biti snažna tačka povezivanja poslovne zajednice iz cijele Adria regije.
„Očekujemo više od 300 izlagača iz različitih industrija – od proizvodnje i energetike, preko tehnologije, logistike i građevinarstva i nekretnina, do prehrambene i kreativne industrije. To ovaj 100 EXPO čini jedinstvenom platformom za umrežavanje, razmjenu znanja i regionalno pozicioniranje kompanija.
Posebno nas raduje što je već 40% sajamskog kapaciteta popunjeno, uz veliki interes kompanija iz Slovenije, Srbije, Hrvatske, Albanije i Crne Gore, što potvrđuje da regija prepoznaje značaj ovakve poslovne inicijative.
Za ovu priliku osmislili smo i aktivirali specijalnu B2B aplikaciju koja omogućava zakazivanje sastanaka i ciljanih poslovnih susreta, jer želimo da svaka kompanija iskoristi maksimum potencijala koji 100 EXPO donosi. To je više od sajma – to je prostor za saradnju, rast i konkretne poslovne rezultate.“
Mihailo Vesović, zamjenik predsjednika Privredne komore Srbije i predstavnik ovogodišnje zemlje partnera – Srbije istakao je značaj regionalne saradnje:
„S velikim zadovoljstvom najavljujem da je Srbija ovogodišnja zemlja partner manifestacije „100 najvećih u BiH“. Bosna i Hercegovina je jedan od naših najvažnijih ekonomskih partnera, s robnom i uslužnom razmjenom od 3 milijarde evra prošle godine.
Na sajmu 100 EXPO predstavićemo desetak kompanija iz Srbije, fokusiranih na energetiku, održivost, drvnu i građevinsku industriju, kao i napredne tehnologije, industriju 5.0 i digitalna rješenja.
Ova manifestacija je važna prilika za jačanje regionalne saradnje. Vjerujem da će kompanije iz Srbije doprinijeti kvalitetu događaja i dodatno osnažiti ekonomske veze u regionu. U vremenu globalne nestabilnosti, ključna poruka je da je budućnost u povezivanju – kako unutar regije, tako i s EU – kroz zajednički razvoj i jačanje ekonomija.”
Već drugu godinu zaredom u okviru projekta „100 najvećih u BiH i regionu“ bit će organizirana poslovna utrka. Naime, Poslovne novine, u okviru projekta, nisu zaboravile ni zaposlenike kompanija. Kroz partnerstvo na manifestaciji Konjic Summer Fest – Business Run pružaju im priliku da se i oni druže i umrežavaju, kroz sportske i zabavne aktivnosti. Mahir Mujić, direktor agencije Media Marketing Universal i organizator Konjic Summer Festa, u okviru kojeg se održava i Business Run rekao je nešto više o tome:
(TIP)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.